Na úvod dvě fakta. Jen za první čtvrtletí tohoto roku Česká národní banka schválila prospekty dvaceti emisí dluhopisů v celkové hodnotě převyšující 18 miliard korun. Celosvětová procentuální výše bankrotů dluhopisů s ratingem CCC/C za rok 2023 byla 31 procent.

Pro finanční neodborníky si dovolím předchozí fakta poněkud blíže popsat. Dluhopis je závazek dlužníka platit investorovi pravidelný úrok a po několika letech splatit dluh. Prospekt je dokument popisující základní parametry dluhopisu, jako je výše úroku, datum splacení dluhu a jméno dlužníka. ČNB schválením prospektu sděluje veřejnosti, že formálně jsou prospekty v pořádku (laicky můžeme říct, že prospekt je pravopisně správně napsán a příslušné kolonky byly správně vyplněny).

Formálně schváleno tedy rozhodně neznamená, že daný prospekt byl přezkoumán z hlediska ekonomické smysluplnosti, a už vůbec to neznamená, že ČNB bude nějak dále dohlížet na dlužníka, jestli se třeba jeho schopnost splácet nezhoršuje, nebo jestli dokonce účetně nezkresluje informace.

Dosud to zní banálně, ale většina našich spoluobčanů si myslí přesný opak. Zcela intuitivně (bohužel naprosto chybně) předpokládá, že pokud někde vidí nápis „schváleno ČNB“, tak se jim dostane také jakési investorské ochrany. Ta však v České republice chybí. Ostatně chyběla by i kdekoli jinde na světě, a proto svět vymyslel pojem „rating“. Ratingem „A“ se označují nejkvalitnější dlužníci (například společnosti jako Coca‑Cola) a písmenem „C“ se označují problémoví dlužníci (svého času například Lehman Brothers).

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.