Jak se rodil vesmír? Kde jsou světy vhodné pro mimozemský život? Hledat odpovědi na tyto a další otázky má pomoci nový vesmírný dalekohled, který se začne konstruovat v Česku. Na podzim dostal projekt QUVIK (Quick Ultra‑Violet Kilonova surveyor) zelenou od Evropské vesmírné agentury a od ministerstva dopravy, nyní se vyjednávají poslední detaily. „Řeší se, jak přesně nastavit podmínky financování a kontroly,“ přibližuje Róbert Šošovička z Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu v Praze. Ten je hlavním koordinátorem projektu s rozpočtem tři čtvrtě miliardy korun.
Ústav stojí za vývojem úspěšných družic označovaných CubeSaty, ale chystaný dalekohled bude ještě větší. Družice ve tvaru kvádru o rozměrech 1,1 metru a 70 na 70 centimetrů má mít hmotnost zhruba 130 kilogramů. Její hlavní součástí bude teleskop o průměru 33 centimetrů určený k pozorování ultrafialového záření.
„Do projektu chceme zapojit co nejvíce českých firem, aby mohly dál rozvinout svoje know‑how a uplatnit se na světovém trhu,“ říká Šošovička. Výzkumný a zkušební letecký ústav se soustřeďuje na celkové vedení projektu a vývoj specifických systémů družice. Cílem QUVIK je tedy jednak postavit vědecký dalekohled, ale i nakopnout zdejší kosmický byznys.
„České firmy a instituce díky přípravě komplexní mise lépe porozumí zahraničním partnerům a zákazníkům a budou moci reagovat na jejich potřeby,“ myslí si Václav Kobera, ředitel odboru kosmických aktivit a inovací ministerstva dopravy. Konkurenceschopnost českého vesmírného byznysu vzroste.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později