Představte si, že se ráno vzbudíte a dostanete chuť na kávu. Pouhá myšlenka na voňavý horký nápoj postačí k tomu, aby ji domácí robot uvařil a dopravil k posteli. Roboti, ale i počítače nebo náhradní končetiny ovládané na dálku myšlenkou se postupně stávají realitou. Na konci února lidé z firmy Neuralink miliardáře Elona Muska implantovali do mozku člověka čip a tento dobrovolník mentálně rozpohyboval kurzor počítače.
Společnost chce takto „léčit“ pacienty s omezenou hybností. Tvrdí, že implantace čipu může pomoci překonat také duševní onemocnění jako deprese či schizofrenie. A zdravým lidem vylepšovat inteligenci a další schopnosti. Je to krok ke vzniku kyborga schopného dominovat světu i po nástupu umělé inteligence. Sám Musk, který stál u zrodu automobilky Tesla nebo společnosti SpaceX konstruující vesmírné lodi, před časem prohlásil, že si čip do mozku nechá také vložit.
Čipy pro tisíce lidí
Společnost Neuralink založená v roce 2016 se nejprve soustředila na vývoj samotného čipu s elektrodami pro vložení do mozku. Nabrala významné neurology, neurochirurgy, techniky i další experty a o tři roky později představila prototyp. Následně rozjela testování na zvířatech.
Problémy s bezpečným voperováním čipu se časem podařilo překonat. V roce 2021 předvedla veřejnosti makaka, jak ovládá počítačovou hru. Opice s čipem v mozku se ji nejprve naučila hrát klasicky pomocí joysticku. Za úspěch byla odměňována banánovým koktejlem. Když pak výzkumníci joystick odpojili, makak motivovaný pochoutkou dokázal hrát tak, že na úspěšnou strategii jen myslel.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později