Informatik Roman Hovorka působí na Univerzitě v Cambridge. Více než dvacet let se tam věnuje algoritmu, jehož vývoj a uplatnění v praxi už pomohly několika tisícům diabetiků. Místo nočního vstávání a častého měření hladiny cukru v krvi se pacienti s cukrovkou prvního typu mohou spolehnout na zařízení vyvinuté Hovorkovým týmem. „Maminky nemocných dětí oceňují, že nemusí na cukrovku neustále myslet,“ říká o své umělé slinivce.
Cesta k automatickému režimu
Diabetes prvního typu vzniká převážně u dětí a mladých lidí, v Česku jím trpí zhruba 100 tisíc lidí. Při tomto onemocnění buňky slinivky břišní netvoří inzulin a jeho nedostatek zvyšuje hladinu krevního cukru – glukózy. Neléčený diabetes přináší vážné zdravotní obtíže, až kolaps organismu.
Při podávání inzulinu v injekcích bývá náročné stanovit velikost dávek i jejich načasování. Je potřeba pravidelně během dne i v noci měřit hladinu glukózy, vážit jídlo, zohledňovat vliv sportu, stresu či nemocí. A stejně se mnohdy nepodaří optimální dávku trefit.
Hovorkův tým zkusil proces zautomatizovat a vyvinul systém označovaný umělá slinivka. Pacienti mají na těle připevněný senzor schopný měřit množství cukru v krvi. Hodnotu odesílá do chytrého telefonu, speciální aplikace údaj zpracuje, upraví ho s ohledem na pacientovy reakce v minulosti a dopočte, jak velké množství inzulinu a kdy je potřeba podat. Následně vyšle bezdrátově pokyn inzulinové pumpě, kterou nemocný nosí zpravidla u pasu, aby dávku inzulinu dodala.
Autoři projektu algoritmus, který se umí přizpůsobit konkrétnímu pacientovi, neustále vylepšují. Aktuálně systém pracuje v poloautomatickém režimu. Před jídlem si pacienti aplikují inzulin sami a na umělou slinivku spoléhají po zbytek dne a v noci. „Chceme vytvořit ještě plně automatizovaný režim, kdy by dávkování inzulinu zcela převzala umělá slinivka,“ představuje Hovorka budoucnost konceptu.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později