Když jsme v polovině ledna coby Národní ekonomická rada vlády představili soubor opatření na podporu tuzemské ekonomiky, záhy se vyrojily četné otázky. Jak přesně jsme mysleli tento a tamten bod? Proč zrovna tolik procent? Už první novinové titulky začaly ukazovat, že nejžhavějším tématem je náš návrh na vytvoření pružného a zároveň bezpečného trhu práce: Vyšší dávky v krátkodobé nezaměstnanosti výměnou za jednodušší propouštění. Aktivnější role státu v rekvalifikacích a hledání nové práce. Pokud stát víc platí, má mít silnější slovo v tom, co lidé v nezaměstnanosti dělají. Státu se to může královsky vyplatit. Pokud by lidé pracovali tam, kde jsou produktivnější, nakonec zaplatí státu i více na daních a odvodech. Není to pak jen podnět pro růst firem, ale celé společnosti.

Jenže stačil jeden jediný den, aby se česká média zaplnila debatou pouze o flexibilitě, a ne o bezpečnosti. Je to něco za něco, nejde se bavit jen o jedné části. Samozřejmě politici se mohou chytit jen části našich návrhů, ale potom to nejsou naše návrhy, ty mají své opodstatnění v celé šíři.

Podobně je to u opatření, kterým jsme upozorňovali na vysoké české zdanění práce. Mělo by být nižší? Nepochybně. Ale pokud to chceme něčím kompenzovat, tak čím? Máme celou řadu návrhů v našem prvním konsolidačním menu, ale pokud bychom už nechtěli konsolidovat (a prorůstová opatření nemají být konsolidační, k tomu slouží ty první návrhy), potom nám nezbylo než najít místa, kde by se dal daňový mix změnit tak, aby to naopak bylo co nejméně protirůstové, anebo dokonce prorůstové. Bohužel se ale veřejná debata vede jen o zvyšování daní, přestože prvotní cíl byl vždy snížení daní těm, které to nejvíc trápí. Zbytek je jen co nejlepší dopočet do nuly.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.