Západní svět stojí na prahu nukleární renesance, potvrdila nedávná konference Organizace spojených národů COP28, na které 22 států deklarovalo úmysl do roku 2050 ztrojnásobit jadernou energetickou kapacitu. Ty představují pro některé státy včetně České republiky důležitou cestu směrem k zelené energetice. Mezinárodní studie zároveň naznačují, že v porovnání s klasickými nebo obnovitelnými zdroji mají výrazněji větší pozitivní dopad na národní ekonomiku.
Jaderná energetická kapacita dnes zahrnuje zhruba 365 gigawattů. O to více ambiciózně deklarovaný cíl zní, přihlédneme‑li k tomu, že v Evropě a Severní Americe, jejichž státy tuto deklaraci vedly, byly postaveny za posledních patnáct let zdroje s pouhými čtyřmi gigawatty. Pomalý nárůst byl způsoben zvyšujícími se náklady vlivem přísnějších bezpečnostních standardů a vyšší mírou customizace projektů a také rostoucí konkurenceschopností obnovitelných zdrojů energie.
Stárnoucí elektrárny
Zatímco nové zdroje se nestavěly, ty existující stárly. Například v Evropě více než polovina jaderné flotily dosáhla 35 let aktivní služby, v USA dokonce tamního regulačního standardu 40 let. A i přes možné prolongace některých reaktorů tak v následujících desetiletích dojde k odstavení významné části světové výrobní kapacity.
Výstavba jaderného bloku o výkonu jeden gigawatt během prvních pěti let provozu přispěje k navýšení HDP zhruba o 550 miliard korun, což je čtyřikrát více než ekvivalentní investice do obnovitelných zdrojů.
Podle studie mezinárodní poradenské společnosti Kearney tak bude celosvětově zapotřebí vybudovat kolem 595 gigawattů nových zdrojů do roku 2050 k nahrazení odstavených kapacit a k naplnění potenciálu jádra ve stále více a více elektricky intenzivní světové ekonomice. To v rovině investic odpovídá v přepočtu 85 až 140 bilionům korun, ekvivalentu tří až pěti procent ročního globálního HDP.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později