V mediálním světě je běžné, že jej ovládnou zprávy, které jsou pro reálný život bezvýznamné, a naopak zapadnou informace, jež mohou mít pro lidstvo naprosto zásadní důležitost. V pěně dní tak například zaniklo, že každý rok zemře ve světě odhadem 1,3 milionu lidí přímo v důsledku útoku superbakterií odolných vůči lékům.

Tahle tichá pandemie je podle Světové zdravotnické organizace jednou z deseti největších globálních hrozeb pro lidské zdraví a zmíněné číslo 1,3 milionu se prý bez urychlených opatření „dramaticky zvýší“. K takzvané antimikrobiální rezistenci dochází, když si mikroorganismy, jako jsou bakterie, viry, houby a paraziti, vyvinou schopnost přetrvávat, nebo dokonce růst navzdory přítomnosti léků určených k jejich zničení. Její hlavní příčina je známá – je jí nadměrné používání a zneužívání antibiotik a antivirotik.

Aby toho nebylo málo, oteplování klimatu k antimikrobiální rezistenci výrazně přispívá. Čím více se zvyšuje teplota, tím více se mohou přenášet infekční nemoci. A zvyšuje se i rychlost šíření genů rezistentních vůči antibiotikům mezi mikroorganismy.

Vývoj nových antibiotik je navíc velmi drahý a rizikový. I proto podle vědců za posledních 20 let nedošlo k objevu antimikrobiálních léčiv s dostatečně jedinečnými vlastnostmi, které by zabránily vzniku rezistence. Farmaceutické firmy se logicky věnují spíše vývoji látek, ze kterých jim budou plynout největší zisky – aktuálně třeba výroby léku proti obezitě.

Člověk by si řekl, že pandemie covidu v tomto ohledu lidstvo dostatečně vystraší a vznikne třeba koordinovaná akce, jejímž cílem bude omezit nadužívání antibiotik. Ale jak známo, historie je sice učitelkou života, ale lidé jsou velmi nepozorní žáci.

Přeji pěkné čtení.

Související