Jak se zorientovat v nových pravidlech reportování ESG? Unikátní návod představila na jaře Burza cenných papírů Praha. ESG Reporting Guidelines jsou prvním uceleným návodem pro reporting udržitelnosti podle nových EU standardů, které byly vydané teprve loni v listopadu. Jiří Opletal, zástupce generálního ředitele a ředitel odboru obchodování a cenných papírů Burzy cenných papírů, jako spolutvůrce návodu, jak získat certifikát ESG, vysvětlí tato pravidla na konferenci Good Company Circle 2023. Summit udržitelného rozvoje se koná 23. listopadu v Křižíkových pavilonech na Výstavišti v pražských Holešovicích a pořádají jej Hospodářské noviny ve spolupráci se společností JT International.
Samotný certifikát možná trápí ředitele, může se ale stát velmi dobrým pomocníkem pro rozhodování investorů. O tom, jaké výhody a nevýhody mají společnosti, které prošly certifikačním řízením, či jaký podíl by takové firmy měly zastávat v ideálním portfoliu, na konferenci pohovoří investorka Andrea Ferancová Bartoňová, spoluzakladatelka fondu Espira Investments, který se zaměřuje na investice s pozitivním dopadem na společnost.
ESG ale není jen reporting. Základem je chování firemního sektoru vůči společnosti. O legislativním ukotvení vzájemných vztahů společenské odpovědnosti firem a o tom, jakým směrem se tento vztah bude ubírat, bude mluvit Barbora Urbanová, poslankyně Parlamentu ČR, která je spoluzakladatelkou iniciativy Pod svícnem. Jejím cílem je edukace společnosti a změny legislativy v oblasti domácího násilí. Cenný vhled do problematiky pak přinese šéfka poradců ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky Jana Skalková.
Když se mluví o sociální odpovědnosti firem, nelze vynechat Fórum dárců. Každoročně zveřejňovaná Mapa dárcovství ČR ukazuje velkorysost a ochotu Čechů pomáhat. Například v roce 2022 Češi věnovali na veřejně prospěšné účely téměř dvanáct miliard korun. Skoro polovina této částky pocházela od firem. 81 procent dotázaných firem koná nějaké veřejně prospěšné aktivity. Zhruba polovina (52 procent) se angažuje v sociální a humanitární oblasti. 72 procent dotázaných firem pak organizuje zaměstnanecké sbírky, dvě třetiny z nich i vícekrát ročně. V Česku působí celkem 465 firemních nadačních subjektů, z toho 132 nadací a 333 nadačních fondů. Počet dárců navíc každoročně narůstá. Nejen o tom na konferenci Good Company Circle 2023 bude mluvit Klára Šplíchalová z Fóra dárců.
Konference věnovaná udržitelnosti a sociální odpovědnosti by nebyla úplná bez přítomnosti zástupců firem a nadací. Jak funguje spolupráce těchto dvou na první pohled neslučitelných subjektů v praxi? A jak si najít svého „sponzora“, respektive jak navázat úzkou spolupráci s firmou? A také jak postavit projekt, který dává smysl jednotlivci i celé společnosti? Celý odpolední blok konference je věnovaný příkladům dobré praxe, o kterých budou mluvit představitelé významných tuzemských firemních nadací. Chybět nebude ani setkání zástupců firem a nadací.
Výměna zkušeností je dobrým začátkem, pomůže ale i zavedeným nadacím, aby vystoupily ze svého komfortního prostoru a podívaly se, jak to dělají „jinde“. Protože ono „jinde“ sice nemusí znamenat lépe, kde se ale učit než od těch, kteří mají za sebou dlouhá léta praxe?
Konference Good Company Circle je určená pro investory, firmy nebo nadace. Vstupenku a podrobné informace získáte na webu www.goodcompanycircle.com.