Každý šestý pár v Česku má problémy s početím potomka a zájem o služby reprodukčních klinik roste po celém světě. Podle odhadů společnosti GMI měl loni globální trh s asistovanou reprodukcí hodnotu 35 miliard dolarů a má růst téměř o sedm procent ročně. Šance otěhotnět při umělém oplodnění je zhruba třetinová. Zvýšit ji chce firma Fetus svou novou metodou pro výběr vhodného embrya.
Šéf start‑upu Robert Artur Pierug s partnerkou také využil služeb reprodukční kliniky. „Loni na jaře se nám narodil zdravý syn Jonáš,“ říká muž, jenž se po této zkušenosti začal více zajímat o reprodukční medicínu. „Aktivně jsem vyhledával projekty zabývající se umělým oplodněním,“ popisuje. Soustředil se zejména na to, jak zvýšit šanci na úspěšný přenos embrya, a narazil na výzkum slovenských a českých vědců, který získal na Slovensku Cenu za transfer technológií. Tým Miroslavy Rabajdové z Lékařské fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košicích projekt založil na analýze malých molekul RNA. A Pierug ho vyhodnotil jako investiční příležitost.
Čtyřiatřicetiletý podnikatel s českými, polskými a dánskými kořeny začínal po škole jako obchodník v Centrum Holdings. Před jedenácti lety založil start‑up FaceHoliday. Sociální síť propojující cestovatele s obyvateli turistických destinací měla jen v Česku 40 tisíc aktivních uživatelů. „Po právní a obchodní bitvě s Facebookem ukončené smírčím řízením jsme nakonec projekt zastavili,“ vzpomíná Pierug. Na čas se pak z byznysu stáhl a věnoval se rodině.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později