Dosud obecně přijímaná verze o úkladné bratrovraždě svatého Václava, která se měla odehrát nad ránem 28. září ve Staré Boleslavi, je soudobými historiky revidována. Staví nové teorie zpochybňující dataci události, charakter a okolnosti údajně mučednické smrti patrona české země, a dokonce i jeho samotnou existenci. Spolu s tím je možné jinak nahlížet i na tvrzení, že změna na knížecím stolci na přelomu 20. a 30. let 10. století měla přispět ke vzniku silného a centralizovaného českého státu i nastartovat rozvoj české ekonomiky a mezinárodních vztahů. Při bližším pohledu se nabízí i závěr, že přístup k budování státu se u knížat Václava a Boleslava příliš nelišil.

Bratrovrah na trůně a změna zahraniční politiky?

Málokterá událost české historie budí takovou pozornost i proto, že tato je vyhraněně polaritní. Oblíbenou součástí svatováclavských příběhů je líčení kontrastu mezi oběma bratry. Buď je Václav zobrazen jako umírněný, zbožný mírotvůrce a Boleslav jako krutý válečník, nebo je naopak Václav poddajným správcem země v područí Němců a Boleslav silným panovníkem budujícím národní identitu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.