Základním předpokladem osobního i pracovního úspěchu je pevná vůle. Lidé, kteří dokážou odolat pokušením, jsou v životě odměněni a ti, již jim podlehnou, naopak potrestáni. Taková je alespoň obecná představa, jež prostupuje staletími lidské historie. Jak nás ostatně učí Bible, prvním zločinem lidstva nebylo nic jiného než nedostatek sebekázně. Eva měla zakázáno ochutnat ovoce ze stromu poznání, vábení ale neodolala. Poučení z tohoto příběhu je jasné. Když pokušení překoná sílu naší vůle, jde o morální selhání, jež bude zaslouženě následováno trestem. Jak ale ukazují vědecké výzkumy z posledních dekád, tenhle narativ je chybný.

Jestli jsou lidé v něčem opravdu mimořádně neúspěšní, je to právě boj s pokušením. Podle mnoha experimentů je to vlastně jen plýtvání silami, které končí tím, že lidé jsou vyčerpaní, a navíc ještě nešťastní, protože tohle klání stejně prohráli. Myšlenka, že se lidé ovládají, protože mají pevnou vůli, se podle vědců stále více podobá mýtu. Jak se zdá, sebeovládání a všechny výhody z něj plynoucí nemusí vůbec souviset s potlačením pokušení.

Pevná vůle je mýtus

Myšlenka o mocném vlivu silné vůle na životní úspěch začala brát za své, když se ji vědci naučili testovat. Existují dva hlavní způsoby, jak měřit úroveň sebeovládání. Jedním z nich je škála sebekontroly, která byla poprvé zveřejněna v roce 2004. Ta se účastníků ptá, zda souhlasí, nebo nesouhlasí s výroky jako „Umím dobře odolávat pokušení“ a „Neumím dobře udržet tajemství“.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.