Základním předpokladem osobního i pracovního úspěchu je pevná vůle. Lidé, kteří dokážou odolat pokušením, jsou v životě odměněni a ti, již jim podlehnou, naopak potrestáni. Taková je alespoň obecná představa, jež prostupuje staletími lidské historie. Jak nás ostatně učí Bible, prvním zločinem lidstva nebylo nic jiného než nedostatek sebekázně. Eva měla zakázáno ochutnat ovoce ze stromu poznání, vábení ale neodolala. Poučení z tohoto příběhu je jasné. Když pokušení překoná sílu naší vůle, jde o morální selhání, jež bude zaslouženě následováno trestem. Jak ale ukazují vědecké výzkumy z posledních dekád, tenhle narativ je chybný.
Jestli jsou lidé v něčem opravdu mimořádně neúspěšní, je to právě boj s pokušením. Podle mnoha experimentů je to vlastně jen plýtvání silami, které končí tím, že lidé jsou vyčerpaní, a navíc ještě nešťastní, protože tohle klání stejně prohráli. Myšlenka, že se lidé ovládají, protože mají pevnou vůli, se podle vědců stále více podobá mýtu. Jak se zdá, sebeovládání a všechny výhody z něj plynoucí nemusí vůbec souviset s potlačením pokušení.
Pevná vůle je mýtus
Myšlenka o mocném vlivu silné vůle na životní úspěch začala brát za své, když se ji vědci naučili testovat. Existují dva hlavní způsoby, jak měřit úroveň sebeovládání. Jedním z nich je škála sebekontroly, která byla poprvé zveřejněna v roce 2004. Ta se účastníků ptá, zda souhlasí, nebo nesouhlasí s výroky jako „Umím dobře odolávat pokušení“ a „Neumím dobře udržet tajemství“.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později