Od konce loňského roku je možné sledovat raketový nárůst zájmu českých pacientů o léčivé přípravky s obsahem konopí. Podle statistik zveřejněných Státní agenturou pro konopí pro léčebné užití (SAKL), která spadá pod Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), bylo jen za prvních pět kalendářních měsíců vydáno téměř 85 kilogramů léčebného konopí více než pěti tisícům pacientů s různými obtížemi. Za celý rok 2021 to přitom bylo necelých 110 kilogramů. Za poslední dva roky se počet vydaných léčivých přípravků obsahujících konopí zhruba zdvojnásobil, stejně jako počet pacientů, kteří je užívají.
Uvolněný trh nabízí nové příležitosti
Podíl na tom má i novelizovaná legislativa z loňského roku. Trh s léčebným konopím významným způsobem liberalizovala a otevřela ho většímu množství podnikatelů.
V létě 2022 byl přijat prováděcí předpis, který v souladu s cíli novely zákona o návykových látkách z ledna 2022 umožnil udělit licence na pěstování léčebného konopí po dobu pěti let neomezenému počtu společností, které splní zákonné podmínky.
Podle dřívější úpravy byla pěstitelem a dodavatelem léčebného konopí pouze jediná společnost, která zvítězila ve výběrovém řízení pořádaném SÚKL. Rovněž platilo, že léčebné konopí od vítěze výběrového řízení odebíral pouze stát prostřednictvím SAKL a ten ho distribuoval do lékáren s oprávněním.
V současnosti se léčebné konopí distribuuje na regulovaném trhu, kde si konkuruje větší množství pěstitelů, dodavatelů i odběratelů. Pohyb zboží přes státní instituce odpadl.
Každý stát EU má legislativu postavenou po svém. Při exportu se firmy setkávají s odlišnými požadavky odběratelů.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později