Vysoké úrokové sazby ČNB zčásti zafungovaly a firmám zdražily úvěry. Ty, které mohly, se vrhly do eurových úvěrů. Část podniků si zase snaží půjčit přímo od lidí. „Tato poptávka vzrostla více než pětinásobně a zájemce si můžeme nyní vybírat,“ říká Jan Horák, výkonný ředitel crowdfundingové platformy Fingood.
Jak se sedmiprocentní úroková repo sazba projevila na úvěrování firem? ČNB říká, že sazby zafungovaly a společnosti si přestaly brát korunové úvěry u bank.
My zažíváme pravý opak. Což se ale nevylučuje. Pokud banky neúvěrují firmy, tak ty hledají financování jinde. Firemní crowdfunding, kdy lidé půjčují firmám, roste neuvěřitelně. Loni touto dobou jsme dělali 30 milionů měsíčně, dnes je to 170 milionů korun za měsíc. Poptávka tedy vzrostla více než pětinásobně a zájemce si můžeme nyní vybírat.
Kdo si hlavně půjčuje?
Jde především o střední a malé podniky. Co víme, tak banky například chtějí po menších firmách na projekt více kapitálu z vlastních zdrojů, než požadují po velkých firmách. Tím, kdo má dnes největší problém získat bankovní financování, jsou developeři. Ti tak často končí u nás.
To tedy znamená, že úrokové sazby a regulace ČNB na straně bank zafungovaly, pokud hledají peníze přes vás?
Nejspíše ano, protože hledají alternativu ke svému financování. Buď utíkají k eurovým půjčkám, nebo právě ke crowdfundingu.
Nejsou právě tyto firmy více rizikové?
Přes naše řízení rizik projdou jen tři zájemci z deseti. Ti se ale jen dostanou na platformu a musí přesvědčit investory. Jen pro představu, za celou dobu našeho fungování jsme zajistili financování v objemu 1,5 miliardy korun.
S financováním mají obecně problémy developeři a výrobní obory, ať už jde o elektrokola, hrnce nebo peřiny.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později