Nemálo badatelů po kořenech kapitalismu zcela odhlíží od psychických faktorů. Namísto specifického ducha tohoto „světového řádu“, který se v raném novověku začal šířit ze Západu, hledají tvrdší fakta, jako jsou geografické předpoklady nebo lépe řečeno faktory životního prostředí. A tak zatímco se předchozí části tohoto seriálu zabývaly dějinami mentálních předpokladů rozvoje kapitalismu, v tomto bude upřena pozornost na opačnou stranu argumentační barikády.

Při pohledu na dějiny lidstva intuice napovídá, že geografická poloha nemůže být pro ekonomický rozvoj bez významu. Jako by se mírný pás jevil pro rozmach lidského druhu něčím vhodnější než tropické oblasti, ačkoli samotný člověk, jak jej známe, se podle dnešních poznatků zrodil patrně ve vnitřní Africe. Disputace se vedou nad tím, že většina zaostalých států se dnes nachází mezi obratníkem Raka a obratníkem Kozoroha. A spory vznikají o to, zda je to pouhá náhoda, důsledek imperialistického vykořisťování anebo tu působí environmentální faktory.

Již v polovině 18. století se Charles Montesquieu zamýšlel nad tím, zda to nebyly právě geografické předpoklady, které Evropu předurčily ke vzestupu. Od té doby se v různých variantách tento argument ve vědě vrací. Ostatně, odmítáme‑li bazální rozdíly v biologickém nastavení lidských plemen jako vědecky neprokazatelné, pak se logicky nabízí faktor životního prostředí jako to, co lidský rod z ekonomického pohledu rozdělilo – v některých oblastech světa stagnuje, někde je dokonce v technologickém regresu, zatímco jinde nastartoval hospodářský růst založený na trhu a inovacích.

V ekonomickém rozvoji novověké Evropy hrála roli i náhoda. Kapitalismus se zde prosadil, přestože asijské mocnosti byly tehdy zhruba na stejné úrovni.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.