Kdysi si Češi spojovali rum hlavně s tuzemákem, který se vyráběl z bramborového škrobu. Dnes už vzniká z melasového lihu, ale k rumu z cukrové třtiny má stále hodně daleko. Tento alkoholický destilát vznikl na Karibských ostrovech a později se jeho výroba rozšířila prakticky do všech oblastí světa, kde se třtina pěstuje. Jednou z nich je i ostrov Mauricius v Indickém oceánu asi 2000 kilometrů od jihovýchodního pobřeží Afriky. Právě sem zavála zhruba před 13 lety shoda náhod Jiřího Ragana.
V jeho rodině měla produkce alkoholu tradici. Děda i otec vyráběli víno, otec manželky, která pochází ze Slovenska, zase pálenku z bílých švestek, belovicu. Na africkém ostrově ochutnal Ragan, milovník kvalitního alkoholu, i místní rum. Nenašel ale značku, která by mu úplně sedla. Když přišla příležitost, rozhodl se tu vyrábět vlastní prémiový nápoj.
Od leasingu k rumu
Původně studoval medicínu, školu ale opustil a začal pracovat v leasingových službách automobilky Mercedes‑Benz. Dostal se až na obchodní oddělení, kde uzavíral leasingové smlouvy i s velkými koncerny. Následoval přesun do finančních služeb Volva a posléze práce v menší lucemburské bance. Ragan získal i vlastní klienty a zajišťoval jim půjčky a investice.
Od kamaráda, který se vrátil z Mauricia, dostal kontakt na tamní banku. Mauricijská republika patří k předním africkým ekonomikám. Její růst je postaven na volném přístupu k podnikání a v aktuálním žebříčku jednoduchosti byznysu Světové banky je na 13. místě na světě. Zároveň jde podle kanadského think‑tanku Fraser Institute o devátou globálně nejsvobodnější ekonomiku, která se také řadí mezi oblíbené daňové ráje. Těmi bývají podle organizace Transparency International nejčastěji ostrovní státy jako Seychely nebo Marshallovy ostrovy, jde ale i o vyspělé země jako Velká Británie, Nizozemsko nebo Delaware v USA.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později