Český tým se podílel na vývoji materiálu s revolučními vlastnostmi. Slitina kobaltu a chromu je pevná, mimořádně odolná vůči opotřebení a zároveň i pružná. Díky zdánlivě protichůdným vlastnostem vypadá jako ideální materiál pro výrobu kloubních náhrad a kostních implantátů. Pokud úspěšně projde klinickými testy, mohla by znamenat lepší perspektivu pro pacienty.
Novou slitinu vyvinuli na japonské Univerzitě Tóhoku ve spolupráci s Ústavem termomechaniky Akademie věd ČR. O objevu informoval odborný časopis Advanced Materials. Slitina je v porovnání s dalšími materiály využívanými jako kostní náhrady svými vlastnostmi zatím nejvíc podobná skutečným kostem. „Časem by se mohla uplatnit v medicíně,“ věří Hanuš Seiner z Ústavu termomechaniky Akademie věd ČR, který se s kolegy na výzkumu podílel. Zároveň upozorňuje, že jen zlomek slibných materiálů se dostane k pacientům. Objev japonsko‑českého týmu si už cestu do praxe hledá.
Univerzita Tóhoku si slitinu nechala patentovat. „Nyní spolupracujeme s dalšími odborníky na zkoumání biokompatibility,“ uvádí pro Ekonom Xiao Xu z Univerzity Tóhoku. Vědci budou zjišťovat, zda je bezpečné, když se slitina dostane do lidského těla. „Aby se oficiálně stala biomateriálem, musí být schválena k použití v medicíně agenturami, jako je americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv,“ vysvětluje Xu. Zároveň je podle něj potřeba efektivně zvládnout technologii průmyslové výroby. Jedna věc je vytvořit malé množství slitiny v laboratoři, druhá pak její produkce ve velkém.
„Hledáme firmy, které by měly o náš materiál zájem,“ říká Xiao Xu. Cesta slitiny do medicínské praxe bude vzhledem k nutnosti provést klinické zkoušky dlouhá a nákladná. Získat komerčního partnera bude proto nejspíše nezbytné.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později