Český tým se podílel na vývoji materiálu s revolučními vlastnostmi. Slitina kobaltu a chromu je pevná, mimořádně odolná vůči opotřebení a zároveň i pružná. Díky zdánlivě protichůdným vlastnostem vypadá jako ideální materiál pro výrobu kloubních náhrad a kostních implantátů. Pokud úspěšně projde klinickými testy, mohla by znamenat lepší perspektivu pro pacienty.

Novou slitinu vyvinuli na japonské Univerzitě Tóhoku ve spolupráci s Ústavem termomechaniky Akademie věd ČR. O objevu informoval odborný časopis Advanced Materials. Slitina je v porovnání s dalšími materiály využívanými jako kostní náhrady svými vlastnostmi zatím nejvíc podobná skutečným kostem. „Časem by se mohla uplatnit v medicíně,“ věří Hanuš Seiner z Ústavu termomechaniky Akademie věd ČR, který se s kolegy na výzkumu podílel. Zároveň upozorňuje, že jen zlomek slibných materiálů se dostane k pacientům. Objev japonsko‑českého týmu si už cestu do praxe hledá.

Univerzita Tóhoku si slitinu nechala patentovat. „Nyní spolupracujeme s dalšími odborníky na zkoumání biokompatibility,“ uvádí pro Ekonom Xiao Xu z Univerzity Tóhoku. Vědci budou zjišťovat, zda je bezpečné, když se slitina dostane do lidského těla. „Aby se oficiálně stala biomateriálem, musí být schválena k použití v medicíně agenturami, jako je americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv,“ vysvětluje Xu. Zároveň je podle něj potřeba efektivně zvládnout technologii průmyslové výroby. Jedna věc je vytvořit malé množství slitiny v laboratoři, druhá pak její produkce ve velkém.

„Hledáme firmy, které by měly o náš materiál zájem,“ říká Xiao Xu. Cesta slitiny do medicínské praxe bude vzhledem k nutnosti provést klinické zkoušky dlouhá a nákladná. Získat komerčního partnera bude proto nejspíše nezbytné.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.