Ochrana práv vyplývajících z duševního vlastnictví dokáže potrápit i velké nadnárodní firmy. Své o tom ví například řetězec rychlého občerstvení McDonald’s, který v roce 2019 v rámci Evropské unie přišel o ochranné známky k proslulému burgeru Big Mac. Teprve loni se společnosti podařilo známku získat zpět.
Ne každý podnikatel ale disponuje zázemím jako McDonald’s, aby si mohl dovolit složitou právní bitvu, ve kterou spory o duševní vlastnictví často vyústí. Úřad Evropské unie pro duševní vlastnictví proto odstartoval grantový program, který má malým a středním podnikům pomoci odhalit a vyřešit nedostatky týkající se ochranných známek, patentů a dalších nehmotných aktiv společnosti. Program sice formálně běží již od roku 2021, naplno se ale začal rozjíždět teprve v loňském roce. V některých evropských státech je stále na začátku.
Z grantu mohou firmy získat finanční příspěvek na vytvoření takzvaného IP Scanu, komplexní analýzy duševního vlastnictví, které se byznysu společnosti dotýká. Součástí je i návrh řešení případných nedostatků či budoucí strategie.
Služba garantovaná evropským úřadem pro duševní vlastnictví stojí 900 eur, tedy necelých 22 tisíc korun. Z evropských peněz je však možné uhradit 90 procent nákladů. Pokud tedy firma správně vyplní žádost a splní stanovené podmínky, za prověrku svých práv v oblasti duševního vlastnictví zaplatí jen 90 eur.
Audit v oblasti duševního vlastnictví lze od podání žádosti o dotaci až po doručení finální analýzy absolvovat za dva až tři měsíce.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později