V minulé části seriálu jsme se věnovali souvislostem demografického vývoje Evropy a vzniku moderního hospodářského řádu. Výzkumy 21. století ukázaly, že obecné geografické rozdělení Evropa vs. Asie nepostačuje k vysvětlení hospodářské „velké divergence“, která mezi oběma částmi starého světa propukla v novověku. Rychlý relativní úpadek Číny a Indie v 19. století nemůže být podle řady historiků vysvětlitelný konstatováním vzestupu Evropy. Ta byla totiž velmi diferencovaná a novověký růst nezasahoval všechny evropské regiony rovnoměrně.
Ke slovu tak v posledních desetiletích přichází teorie „malé divergence“. Podle ní leží jádro globální ekonomické modernizace v Anglii a Nizozemsku v období mezi 16. a 18. stoletím a v tamních relativně vyšších reálných mzdách.
Morová rána a růst příjmů
V polovině 14. století zachvátila pandemie moru všechny tři kontinenty starého světa a bývá považována za dosud největší demografickou katastrofu v lidských dějinách. Evropa ztratila zhruba třetinu obyvatelstva během pouhých několika let. Když chyběli pracovníci v zemědělství i řemeslech, nevyhnutelně rostly reálné příjmy a tím se zlepšovaly životní podmínky chudších vrstev a zvětšily se jejich spotřební možnosti. Zatímco v přelidněné západní Evropě vrcholného středověku se městští tovaryši a námezdní pracovníci pohybovali kolem prahu chudoby, v 15. století už to bylo jinak.
Hospodářský historik Robert Allen, který v roce 2001 publikoval důkladnou studii na téma vývoje reálných mezd, konstatoval: „V Antverpách, Amsterdamu či v Londýně zůstávala jedna třetina nad prahem chudoby až do 19. století. Jinde v Evropě se však reálné příjmy běžných pracovníků postupně vrátily na úroveň z doby před morem – tedy zhruba na polovinu až tři čtvrtiny výše potřebné pro udržení slušného životního standardu.“
Mor ve 14. století a zámořské objevy v počátku 16. století byly vnějšími šoky a reakce ekonomik byly rozdílné.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později