Dlouhodobým nežádoucím jevem na českém trhu práce je zneužívání dohod konaných mimo pracovní poměr. Zaměstnavatelé je uzavírají i v případech, kdy by měli nabídnout klasickou pracovní smlouvu. Vyhýbají se tím například odvodům na zdravotní a sociální pojištění a dalším povinnostem plynoucím ze zákoníku práce. Stát, který o „dohodářích“ nevede dostatečnou evidenci a přichází o peníze, chce proti tomuto typu švarcsystému zakročit. Ministerstvo práce a sociálních věcí  chystá předpis, podle něhož by nad ním úřady měly získat lepší přehled.

„Je utvořena meziresortní pracovní skupina i za účasti ministerstva financí a ministerstva zdravotnictví, kde se snažíme tuto myšlenku posunout dál,“ vysvětluje Dana Roučková, náměstkyně pro řízení sekce legislativy MPSV. Příslušná legislativa by měla být hotova někdy v příštím roce. „Nebude se týkat zákoníku práce, ale zákona o nemocenském pojištění a zákona o zaměstnanosti,“ doplňuje Roučková.

Dohody o činnostech mimo pracovní poměr jsou častým a oblíbeným zdrojem přivýdělku a zároveň unikátním typem výkonu práce, který v evropských zemích nemá obdoby. Obecně jsou koncipovány jako doplněk k tradičnímu zaměstnávání a jeho flexibilnější alternativa pro časově omezené práce. Proto se na ně nevztahuje řada ustanovení platných pro pracovní poměr uzavřený klasickou smlouvou. „Tyto úlevy jsou atraktivní pro zaměstnavatele i zaměstnance. Bez dohod by byla těžko proveditelná řada brigád, krátkých nárazových prací, stejně tak by bylo obtížné zapojení rodičů na rodičovské dovolené do pracovního procesu,“ vysvětluje Barbora Cvinerová, advokátka KPMG Legal.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.