Poradám vládne jen pár hlasů, především vedoucího. Nikdo nic nerozporuje. Prostor pro dotazy zůstává nevyužitý. Lidé se bojí udělat chybu, a když ji udělají, snaží se ji skrývat, někdy ji hodí na druhého. Nepomáhají si. Jinde se na poradách hádají a každý se snaží odejít jako hrdina. Obojí je známkou psychologického nebezpečí. Výsledkem je nízká produktivita a vysoká fluktuace. „Kde je strach udělat chybu, tam se stagnuje,“ říká psycholožka Olga Zimmermann, která se zaměřuje na psychologické bezpečí v pracovních týmech. Využívá při tom metodu z knihy Amy Edmondsonové Fearless Organization.

Existuje vůbec v praxi dokonale vyladěný tým?

Neexistuje. Nejblíž ideálu je tým, kde je možné o všem mluvit. Psychologické bezpečí je jednak skupinová souhra, ale i schopnost člověka mluvit o věcech, o kterých mluvit není lehké. Zažila jsem jeden skvělý tým, byl to management jedné továrny. Ale dokonalý nebyl. Nejdřív jsem si říkala, že mě ti lidé nepotřebují. Až pak v diskusi vystoupil jeden muž a řekl: ale my máme problém. Když o něm začal mluvit, začali i ostatní přikyvovat na znamení souhlasu. To otevřelo další vrstvu.

Kdy je třeba řešit psychologické bezpečí? Jak poznat, že už to hoří?

Otázku „je u nás bezpečno?“ je dobré klást si pořád. Jasné signály, že je zle, jsou, když jsou lidé zticha a málo spolu mluví, panuje příliš velký konsenzus. Také když je těžká atmosféra a lidi se navzájem chovají nepříjemně, až toxicky. Mohou se obviňovat a intrikovat proti sobě. Zásadní je, když nemluví o tom, že se jim něco nedaří. Definice psychologického bezpečí vychází ze vztahu k chybám: bezpečí je atmosféra, ve které lze udělat chybu, přiznat ji, mluvit o ní, poučit se z ní a jít dál. V takovém prostředí člověk za chybu není trestán. Když se hledá viník, je to pro tým skličující. Kde je strach udělat chybu, tam se stagnuje. Kde není, lidé se vyvíjejí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.