Nulový rozdíl ve mzdách mužů a žen, pomoc při hledání práce pro všechny zaměstnance končící továrny nebo část mzdy v bitcoinech. Česká personalistika pečuje i o takové záležitosti a připojuje se ke světovým trendům. Ukázal to letošní ročník soutěže o nejlepší personalistický projekt HR Excellence Awards, kterou 18. rokem pořádá People Management Forum.
Třiceti přihlášenými projekty rezonovaly třeba rozvoj talentů a vzdělávání, ale především diverzita a flexibilita práce. „To jasně ukazuje, že firmy bojují s nedostatkem lidí. Sázejí na ty, kteří jsou mimo trh práce,“ říká Eva Hejlová, organizátorka soutěže a prezidentka People Management Fora sdružujícího firemní personalisty. „Loni se řešil hlavně covid a digitalizace. Teď se zdá, že je to už samozřejmost HR oddělení. Napřesrok očekávám, že se budou projekty věnovat pravděpodobně propouštění a způsobům, jak vybrat lidi, které je nutné si nechat i v napjaté době,“ předpovídá.
Inspirací může být ukončování výroby v továrně Sony DADC, které bylo jedním z nejvýraznějších přihlášených projektů. „V roce 2017 jsme otevřeli továrnu v Nýřanech, loni na jaře se rozhodlo o uzavření provozu. Proces měl trvat rok. Mým úkolem bylo udržet 170 lidí v práci. Věděli, že k jistému datu skončí, a nesměli se rozutéct dřív,“ říká bývalý generální ředitel závodu Petr Jahoda. Personální řízení se tehdy zaměřilo na outplacement, tedy pomoc zaměstnancům najít nové místo. Měřila se i nálada v týmu. Hned po oznámení byla nejhorší, pak už tolik ne a pouze 19 ze 152 lidí odešlo dřív. Ostatním podnik našel práci v jiných provozech Sony i jinde. „Pouze o 41 nevíme, co s nimi je. Jen o dvou víme, že práci nemají,“ dodává Jahoda.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později