Extrémní ceny energií a snahy o větší energetickou soběstačnost povzbuzují zájem lidí i firem získat peníze z veřejných zdrojů. Třeba program Nová zelená úsporám, který přispívá domácnostem na úpravy domů vedoucí k úspoře energie, eviduje již nyní více než dvojnásobek žádostí oproti celému loňskému roku. A ve srovnání s rokem 2020 je to dokonce třikrát tolik.
A zájem sílí. „Počet žádostí, který jsme dříve zaregistrovali za jeden měsíc, nyní chodí za jeden den,“ říká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. Na nějaký dotační program přitom může dosáhnout téměř každý. Firmy, veřejné organizace, úřady i domácnosti. Týdeník Ekonom proto připravil stručný přehled, co a kde je k dispozici a na co si dát pozor.
Domácnosti i firmy jdou nyní hlavně po fotovoltaice, což je na první pohled nejjednodušší řešení energetických úspor. Pro domácnosti je pro tento případ nejvhodnější právě program Nová zelená úsporám, v němž žádosti o příspěvek na fotovoltaiku tvoří zhruba tři pětiny celkového počtu. Program pomůže i se zateplením domů či s pořízením tepelných čerpadel nebo kotlů na biomasu. Dotací lze pokrýt až 50 procent nákladů na pořízení fotovoltaiky, přičemž získat lze nejvýše 200 tisíc korun na jeden rodinný dům.
Výši dotace na fotovoltaickou elektrárnu ovlivňuje typ zvoleného systému. Záleží na tom, zda se instaluje samostatně, nebo ji doplňuje například akumulace s baterií či bojlerem. Podporována je fotovoltaika do deseti kilowattů výkonu, což pro střechu běžného rodinného domu stačí. U baterií je maximální podporovaná kapacita ohraničena 20 kilowatthodinami. Velikost instalované elektrárny ani baterie nicméně omezena není, domácnosti si mohou na střechu nebo jinam umístit i větší zdroj. Jen nedostanou podporu na celou kapacitu.
Žádat mohou vlastníci stávajících dokončených rodinných domů a vlastníci novostaveb, vyrobená energie by se měla přednostně spotřebovávat v domě. Z Nové zelené úsporám je také možné získat až 100 tisíc korun na pořízení tepelného čerpadla s ohřevem teplé vody nebo 80 tisíc korun na čerpadlo bez ohřevu teplé vody. A pokrýt tak až 50 procent pořizovacích nákladů.
Dotace na energetické inovace
Pozor na termíny
„Získat dotaci obvykle problém nebývá. Nejčastějšími překážkami bývají termíny. Například z programu Nová zelená úsporám lze čerpat jen na realizace provedené po 1. lednu 2021,“ říká ředitel společnosti Woltair Jan Hanuš. Většina dodavatelských firem většinou dotaci za zákazníka vyřídí. Její specialisté s ním předem problematiku proberou a ověřují, zda a v jaké výši bude moci dotaci získat. Finance z dotací jdou vždy přímo zákazníkovi, instalační nebo dodavatelská firma figuruje jen jako prostředník.
Žádost může zbrzdit, když majitel domu nemá revizi na kotel. Každý žadatel si musí navíc vytvořit elektronickou identitu.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později