1. Bankovní obr Credit Suisse v potížích
Na finančních trzích se v posledních dnech masivně šíří spekulace o potenciálních problémech banky Credit Suisse. Akcie švýcarské instituce, známé pravidelnými skandály, které se týkají například praní špinavých peněz, od začátku roku odepsaly bezmála 55 procent. Banka loni utrpěla ztráty kvůli kolapsu fondu Archegos a společnosti Greensill a tíží ji rovněž mnohé pokuty kvůli porušování zákonů.
Očistit reputaci a postavit Credit Suisse na nohy se snaží její nové vedení v čele s generálním ředitelem Ulrichem Körnerem. Ten se stal šéfem banky na konci července a už se musel vypořádat se spekulacemi, které kolují na trzích, s odchodem bankéřů i s pochybnostmi, jak na tom banka finančně opravdu je.
Připravuje proto restrukturalizační plán, v jehož rámci by banka měla prodat část svého byznysu, aby získala kapitál na potřebný rozvoj. Banka chce plán oznámit 27. října.
Právě obavy o nedostatek kapitálu prohlubují v posledních dnech výprodeje akcií banky. Pojištění dluhopisů Credit Suisse je nyní nejdražší od roku 2009 a zároveň jí rostou náklady na financování. Zvyšuje se proto znepokojení, zda banka vůbec dokáže sehnat dostatek peněz na své další fungování.
Obavy o budoucnost Credit Suisse přiživil i australský ekonomický novinář veřejnoprávní stanice ABC David Taylor. Na svém Twitteru napsal, že ho důvěrný zdroj varoval před krachem velké investiční banky. Později sice svůj tweet smazal a stanice ABC vydala jeho oficiální dementi, jenže tou dobou už měl podle serveru Financial Review přes šest tisíc retweetů a více než 27 tisíc lajků.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později