1. Soud schválil reorganizaci Arcy
Pražský městský soud schválil přijetí reorganizačního plánu zkrachovalé společnosti Arca Investments. Při svém rozhodnutí se přiklonil především k tomu, že pro přijetí plánu hlasovala většina věřitelů s nezajištěnými pohledávkami bez vztahu k dlužníkovi, kteří jsou podle soudu nejvíce zasaženi. Věřitelé, kteří byli proti, se mohou odvolat. Insolvenční řízení s Arcou Investments zahájil soud loni v květnu. Věřitelé přihlásili pohledávky zhruba za 23 miliard korun, z nichž menší část nebyla uznána. Arca Investments byla mateřskou společností skupiny Arca Capital.
Soudce Aleš Bartoš považuje reorganizaci vzhledem k charakteru společnosti za účinnější než prohlášení konkurzu. Soudce dále řekl, že proti přijetí reorganizačního plánu se vyjádřila pouze třetí skupina věřitelů, takzvaní skupinoví věřitelé, kteří měli podle soudce „co do činění s dlužníkem a mohli se do jisté míry podílet na vzniklé situaci“. Ze skupiny tři byl pro reorganizační plán jeden věřitel s hlasy zhruba za 35 milionů korun, čtyři věřitelé s hlasy přibližně za miliardu korun s ním nesouhlasili.
V případě druhé skupiny, tedy nezajištěných věřitelů, hlasovalo pro reorganizační plán 825 věřitelů s hlasy zhruba za 7,8 miliardy korun, proti bylo 275 věřitelů s hlasy asi za čtyři miliardy korun. Skupinu jedna tvoří zajištěný věřitel J&T Banka a skupinu číslo čtyři akcionáři dlužníka.
Reorganizační pán počítá s tím, že v české části budou pohledávky zajištěného věřitele uspokojeny ze 100 procent, nezajištěných věřitelů z 31,17 procenta, skupinových věřitelů z 9,7 procenta a dlužník nedostane nic. Cílem stále zůstává, aby nezajištění věřitelé v českém a slovenském řízení dohromady získali 50 procent zjištěných pohledávek.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později