Kryptoměny jsou pro nás pořád šedá zóna, kam oficiálně nemůžeme. Teď se to snad už konečně mění. Přesně takové hlasy jsou v soukromých rozhovorech slyšet v Paříži, Bruselu či Barceloně. Všude tam, kam se na blockchainových konferencích přišli bankéři z tradičních a velkých domů před létem podívat na svět decentralizovaných technologií.
Kouzelné slovíčko, které umožní propojení starého a nového, obleků a triček, zní MiCA. Jak už to ve finančním světě bývá, jde o zkratku názvu nového evropského nařízení – z anglického Markets in Crypto‑Assets. V češtině kapku krkolomné nařízení o trzích s kryptoaktivy fakticky celé odvětví legalizuje a dává mu jasná pravidla. Poslední červnový den prošlo finální dohodou mezi radou a evropským parlamentem.
Konec libertariánských ideologií
Význam bude mít MiCA obrovský. Přináší nové povinnosti, ale hlavně právní jistotu před regulátory, do oblasti, která vstupuje na práh dospívání. Potřebuje se vymanit z nánosů libertariánských ideologií, uzavřené IT komunity a zbavit se toxické nálepky spekulace. S propadem trhů, průšvihy, jako byl pád projektu Terra Luna, který zmenšil kryptotrh o 40 miliard dolarů, a s celkovou krizí také vymizí přitažlivost čistých spekulací. Z druhé strany se finanční instituce budou muset dívat na nové, efektivnější nástroje. Krize je zkrátka přitlačí blíž k tomuto nejdynamičtějšímu odvětví technologií za poslední léta.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později