Dva dny před Vánocemi roku 2008 v americkém městě Janesville ve Wisconsinu naposledy zavřela své brány továrna společnosti GM. Nejenže v šedesátitisícovém Janesvillu náhle přišlo o práci na pět tisíc lidí, odstartovala tím i řetězová reakce dalších nešťastných událostí.
Svou činnost záhy ukončil i nedaleký podnik Lear Corporation, který do závodu GM dodával autosedadla a prvky interiéru. Jelikož ztratilo v Janesvillu tolik lidí práci, příspěvky na charitativní účely vyschly a neziskové společnosti v regionu skomíraly. Řada místních dětí najednou začala chodit do škol hladová a špinavá. Obchody ztratily zákazníky, vzrostla kriminalita i počet lidí, kteří chtěli spáchat sebevraždu.
Mnoho mužů se snažilo udržet příjem a dojížděli do vzdálených továren GM. Často tím ale trpěla jejich manželství a mnoho z nich se rozpadlo. Reálné mzdy ve městě klesly, kdysi hrdá a patriotická komunita se rozštěpila na několik vzájemně se svářících skupin. Tenhle příběh známe díky novinářce Washington Post Amy Goldsteinové, která jej popsala ve své skvělé knize Janesville, jež byla v roce 2017 vyhlášena nejlepší byznysovou knihou roku listu Financial Times.
Po celém světě najdeme spoustu podobných regionů, měst a městeček ekonomicky výrazně závislých na jednom podniku. I v Česku jich bude určitě spousta. My jsme se v tomto Ekonomu vydali na Třebíčsko, abychom zjistili, jakým požehnáním či prokletím je pro něj jaderná elektrárna Dukovany, která již přes čtyři dekády spoluutváří život v regionu.
Přeji pěkné čtení.