První polovina roku přináší pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) řadu administrativních povinností. Jednou z nich je i podání přehledů o příjmech a výdajích (dále jen přehledy) pro zdravotní pojišťovnu (ZP) a Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). V souvislosti s novelou daňového řádu, jež nabyla účinnosti 1. ledna 2021 a nově stanovuje lhůty pro podání daňového přiznání, je třeba upozornit na termíny podání přehledů v roce 2022.

Obecně je stanoveno, že je třeba to udělat do jednoho měsíce po uplynutí lhůty pro podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob (DP). Zde je uveden přehled termínů pro podání přehledů za rok 2021:

  • Pokud OSVČ podá daňové přiznání na finanční úřad do 1. dubna 2022 osobně, elektronicky či prostřednictvím daňového poradce, termín pro podání přehledů pro ČSSZ i ZP bude 2. května 2022.
  • Při podání daňového přiznání elektronicky prostřednictvím datové schránky nebo prostřednictvím portálu Finanční správy ČR po 1. dubnu 2022 je lhůta pro podání Přehledu pro ČSSZ prodloužena do 1. června 2022, v případě ZP je termínem podání přehledu 2. červen 2022.
  • Podá‑li daňové přiznání za OSVČ daňový poradce po 1. dubnu 2022, termín pro podání přehledů bude 1. srpen 2022.
  • Poslední a z pohledu obou institucí nejrozdílnější situace vzniká tehdy, pokud OSVČ nemá povinnost podat daňové přiznání (což ale nebývá v praxi časté). V případě ZP je nejzazším termínem pro podání přehledu 8. duben 2022, u ČSSZ jej lze podat nejpozději do 2. srpna 2021.

Společná pravidla a podobnosti

Pro přehledy platí nadále několik tradičních ustanovení. Základní je: informaci o tom, jak a kdy bylo daňové přiznání podáno, vyplní OSVČ v přehledu.

Každý člověk, který vykonával aspoň po část roku samostatně výdělečnou činnost, má povinnost podat oba přehledy. Pokud byl v průběhu roku 2021 evidován u více zdravotních pojišťoven, je nutné přehled podat všem.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.