Tvůrci zákonů často podceňují vstupní analýzu problému, který má připravovaný zákon řešit. Chybí zpětné hodnocení dopadů regulace a na konzultace s experty a veřejností by si měli zákonodárci vyhradit více času, myslí si nový ministr pro legislativu Michal Šalomoun. Ve své funkci chce především dohlédnout na to, aby se neobcházela platná pravidla legislativního procesu. Jen tak je podle něj možné zajistit Česku kvalitní zákony.
Co je vaším hlavním cílem ve funkci ministra pro legislativu?
Chtěl bych dosáhnout toho, aby se přijímaly zákony, jen pokud je to skutečně potřebné, aby se přijímaly zákony, které budou smysluplné a provázané navzájem, nebudou v nich zásadní chyby a rozpory s jinými předpisy. Chtěl bych, aby se přijímaly tak, že budou konzultovány a projednány za účasti Legislativní rady vlády. Jde o to, aby se legislativní procedura, která je v Česku v zásadě správně nastavená, neobcházela.
Podle vás se obcházela? Kdy konkrétně?
Když se podívám na praxi minulé vlády, tak tehdejší premiér Andrej Babiš mohl podávat vládní návrhy zákonů se všemi procedurami, které jsou s tím spojené, jako je projednání návrhu Legislativní radou vlády, hodnocení dopadů regulace a podobně. On to ale mnohdy nedělal a podával poslanecké návrhy zákonů. Tím vlastně obešel celou tuto proceduru, oponentní roli Legislativní rady vlády a odborných komisí. A já bych chtěl, aby se toto v naší vládě nedělo.
Jakým způsobem chcete své kolegy ministry přesvědčit, že toto je opravdu ta správná cesta?
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 90 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později