Tvůrci zákonů často podceňují vstupní analýzu problému, který má připravovaný zákon řešit. Chybí zpětné hodnocení dopadů regulace a na konzultace s experty a veřejností by si měli zákonodárci vyhradit více času, myslí si nový ministr pro legislativu Michal Šalomoun. Ve své funkci chce především dohlédnout na to, aby se neobcházela platná pravidla legislativního procesu. Jen tak je podle něj možné zajistit Česku kvalitní zákony.

Co je vaším hlavním cílem ve funkci ministra pro legislativu?

Chtěl bych dosáhnout toho, aby se přijímaly zákony, jen pokud je to skutečně potřebné, aby se přijímaly zákony, které budou smysluplné a provázané navzájem, nebudou v nich zásadní chyby a rozpory s jinými předpisy. Chtěl bych, aby se přijímaly tak, že budou konzultovány a projednány za účasti Legislativní rady vlády. Jde o to, aby se legislativní procedura, která je v Česku v zásadě správně nastavená, neobcházela.

Podle vás se obcházela? Kdy konkrétně?

Když se podívám na praxi minulé vlády, tak tehdejší premiér Andrej Babiš mohl podávat vládní návrhy zákonů se všemi procedurami, které jsou s tím spojené, jako je projednání návrhu Legislativní radou vlády, hodnocení dopadů regulace a podobně. On to ale mnohdy nedělal a podával poslanecké návrhy zákonů. Tím vlastně obešel celou tuto proceduru, oponentní roli Legislativní rady vlády a odborných komisí. A já bych chtěl, aby se toto v naší vládě nedělo.

Jakým způsobem chcete své kolegy ministry přesvědčit, že toto je opravdu ta správná cesta?

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.