Elektronové mikroskopy najdou uplatnění ve výrobě polovodičů, vývoji nanomateriálů i v onkologii. Společnost Tescan z brněnských Kohoutovic patří mezi pět největších světových výrobců těchto přístrojů. Drtivou většinu jich prodá v zahraničí, kupují je společnosti jako Samsung, LG nebo Bosch. Profil Tescanu týdeník Ekonom přináší v dalším díle seriálu o firmách, které popírají známou tezi, že Česko je pouhou montovnou.
Elektronové mikroskopy jsou zásadní pro kontrolu kvality nových polovodičů. „Toto odvětví patří mezi naše nejdůležitější zákazníky. Úskalí spočívá v tom, že je volatilní. V některých letech jsou objednávky minimální, následně přijde boom a výrobci nestačí dodávat,“ podotýká spoluzakladatel a výkonný ředitel Tescanu Jaroslav Klíma. Tak jako teď, kdy se s nedostatkem čipů potýkají zejména automobilky nebo výrobci grafických karet.
Klíma dodává, že ani ve zdánlivých obdobích klidu si firma nemůže dovolit polevit. „Je třeba taková období využít k vývoji dalších generací přístrojů.“ Vývoj jednoho mikroskopu trvá pět let a v tuto chvíli se jeho společnost soustřeďuje hned na několik nových projektů. „Jde jednak o nové typy mikroskopů, jednak o průběžné inovace typů, které už jsou roky na trhu. Abychom nezaostali za konkurencí, musíme neustále přidávat nové žádané vlastnosti.“
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 90 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později