V posledních patnácti letech panovalo v české energetice bezvětří. Nic zásadního se neměnilo ani v českém energetickém mixu, ani v cenách energií. Největší novinkou byly transformátory postavené na hranicích s Německem, které měly pomoci zvládat náhle přetoky energie od sousedů, a chránit tak stabilitu tuzemské distribuční sítě. V letošním roce ale klid náhle skončil. Česko stejně jako celá Evropa čelí největšímu zdražování energií v historii. Výrobci elektřiny i stát si lámou hlavu nad tím, jak přenastavit tuzemské zdroje elektřiny, kterým stále dominuje uhlí. To je podle nového evropského kurzu nežádoucím, avšak zároveň stále nejlevnějším palivem.

Česko má v energetice silnou tradici. Působí zde řada společností, za nimiž často stojí originální české nápady a které úspěšně prodávají své výrobky doma i za hranicemi – směrem na východ i na západ. Jaké vize ohledně dalšího energetického směřování Česka mají jejich zakladatelé a majitelé? Jak bychom měli zmodernizovat českou energetiku, aby co nejméně poškozovala planetu a zároveň dokázala zajistit rozumné ceny elektřiny a tepla? Jak v tom může Česku pomoci třeba rozvoj chytrých sítí? A může si malá země stále ještě v energetice hledat svou vlastní cestu, nebo jí ji nadiktují větší sousedé?

Nejen o těchto otázkách budou diskutovat hosté týdeníku Ekonom v debatě s názvem „Energetická velmoc Česko?“. Pozvání do studia přijali náměstek ministra průmyslu a obchodu René Neděla, místopředseda představenstva distribuční společnosti EG.D ze skupiny E.ON Pavel Čada, spolumajitel energetické společnosti Mico Jiří Denner, zakladatel společnosti Tedom Josef Jeleček, energetický analytik Michal Šnobr a ředitel pro strategii poradenské společnosti EGÚ Brno Michal Macenauer.

Debatu z cyklu 30 let Ekonomu budeme vysílat živě na webu Ekonom.cz a HN.cz ve čtvrtek 9. prosince od 10.00. Zapojit do diskuse s předními českými odborníky na energetiku se mohou i diváci. Otázky je možné posílat přes www.sli.do pod #ekonom30 již nyní a také v průběhu debaty.

Debata se koná za podpory společnosti  EON Logo 4.

30 let Ekonomu
Související