Jaderná energie je velmi účinná a dokáže vyrábět elektřinu nepřetržitě. Na druhou stranu se však výstavba reaktorů téměř vždy oproti původním plánům zpozdí a prodraží. A tak i v případě, že Evropská unie jádro označí za udržitelnou investici, by se nemělo zapomínat na další složky energetického mixu, především na obnovitelné zdroje. V rozhovoru pro Ekonom to říká analytička Zuzana Vrbová, která se zabývá energetikou a životním prostředím.

EU chce do roku 2030 snížit emise oxidu uhličitého o 55 procent a do roku 2050 dosáhnout klimatické neutrality. I proto připravuje takzvanou taxonomii udržitelnosti. Co bude její podoba znamenat pro budoucnost energetiky?

Například pro velké firmy a banky bude důležité, že Evropská unie určí, kam by se mělo a nemělo investovat. Navazuje to i na trend, jehož typickým zástupcem je norský penzijní fond. Jedná se o stahování investic z oblastí, které nejsou prospěšné pro životní prostředí nebo poškozují lidské zdraví. Mimo životní prostředí jde například o stahování investic do tabákových společností. To dělá stále více penzijních fondů, což dává signál i ostatním subjektům na trhu. EU vnímá potenciál finančních institucí, který může značně ovlivnit energetickou transformaci. Oblast, kam se budou investovat peníze, se logicky bude rozvíjet.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.