Jaderná energie je velmi účinná a dokáže vyrábět elektřinu nepřetržitě. Na druhou stranu se však výstavba reaktorů téměř vždy oproti původním plánům zpozdí a prodraží. A tak i v případě, že Evropská unie jádro označí za udržitelnou investici, by se nemělo zapomínat na další složky energetického mixu, především na obnovitelné zdroje. V rozhovoru pro Ekonom to říká analytička Zuzana Vrbová, která se zabývá energetikou a životním prostředím.

EU chce do roku 2030 snížit emise oxidu uhličitého o 55 procent a do roku 2050 dosáhnout klimatické neutrality. I proto připravuje takzvanou taxonomii udržitelnosti. Co bude její podoba znamenat pro budoucnost energetiky?

Například pro velké firmy a banky bude důležité, že Evropská unie určí, kam by se mělo a nemělo investovat. Navazuje to i na trend, jehož typickým zástupcem je norský penzijní fond. Jedná se o stahování investic z oblastí, které nejsou prospěšné pro životní prostředí nebo poškozují lidské zdraví. Mimo životní prostředí jde například o stahování investic do tabákových společností. To dělá stále více penzijních fondů, což dává signál i ostatním subjektům na trhu. EU vnímá potenciál finančních institucí, který může značně ovlivnit energetickou transformaci. Oblast, kam se budou investovat peníze, se logicky bude rozvíjet.

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.