Jaderná energie je velmi účinná a dokáže vyrábět elektřinu nepřetržitě. Na druhou stranu se však výstavba reaktorů téměř vždy oproti původním plánům zpozdí a prodraží. A tak i v případě, že Evropská unie jádro označí za udržitelnou investici, by se nemělo zapomínat na další složky energetického mixu, především na obnovitelné zdroje. V rozhovoru pro Ekonom to říká analytička Zuzana Vrbová, která se zabývá energetikou a životním prostředím.
EU chce do roku 2030 snížit emise oxidu uhličitého o 55 procent a do roku 2050 dosáhnout klimatické neutrality. I proto připravuje takzvanou taxonomii udržitelnosti. Co bude její podoba znamenat pro budoucnost energetiky?
Například pro velké firmy a banky bude důležité, že Evropská unie určí, kam by se mělo a nemělo investovat. Navazuje to i na trend, jehož typickým zástupcem je norský penzijní fond. Jedná se o stahování investic z oblastí, které nejsou prospěšné pro životní prostředí nebo poškozují lidské zdraví. Mimo životní prostředí jde například o stahování investic do tabákových společností. To dělá stále více penzijních fondů, což dává signál i ostatním subjektům na trhu. EU vnímá potenciál finančních institucí, který může značně ovlivnit energetickou transformaci. Oblast, kam se budou investovat peníze, se logicky bude rozvíjet.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později