1. Průmysl rekordně zdražuje
Ceny průmyslových výrobců v Česku v říjnu meziročně stouply o 11,6 procenta a zrychlily růst ze zářijových 9,9 procenta. Byl to jejich nejvýraznější růst od ledna 1992. Zdražování zrychlilo i u dalších výrobců. V zemědělství byly ceny proti loňskému říjnu vyšší o 14,1 procenta, ve stavebnictví o 7,5 procenta a ceny tržních služeb pro podniky stouply meziročně o 1,9 procenta. Ceny výrobců přitom naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.
V meziměsíčním srovnání stouply v říjnu ceny průmyslových výrobců o 1,9 procenta, což bylo nejrychlejší tempo růstu od ledna 2008. Ceny zemědělských výrobců se zvýšily rovněž o 1,9 procenta a stavební práce oproti září zdražily o 0,9 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky se v říjnu meziměsíčně zvýšily o půl procenta.
Ceny průmyslových výrobců v meziročním srovnání rostou od února, přičemž růst stále zrychluje.
„Inflační tlaky z výrobního sektoru tak sílí, což předznamenává další zrychlování spotřebitelské inflace. Důležitým faktorem cen výrobců jsou ceny energií, které začaly od konce léta citelně zdražovat. Tento vývoj předznamenává další růst cen výrobců v příštích měsících,“ uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče je vývoj cen výrobců argumentem pro další zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou. Ta naposledy na počátku listopadu zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta. „Zbytek letošního roku a první měsíce roku 2022 ale budou ve znamení pokračujícího bujení cenových tlaků v tuzemské ekonomice,“ dodal Jáč.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později