Řekl jsem manželce, že další víkend už doma tchyni na návštěvě nechci. „Poprvé po sedmi letech se to obešlo bez výčitek a konfliktu,“ říká s úsměvem David, manažer malé pražské firmy. I taková situace může být výsledkem firemního vzdělávání zaměřeného na komunikaci v týmu nebo zvyšování emoční odolnosti v práci. Pracovní a osobní život se čím dál více prolínají a čas, který zaměstnanec tráví seberozvojem v rámci firmy, se mu často vrací stejně tak doma jako na pracovišti.
Na co máš talent?
Jednou z častých metod, které HR manažeři volí pro rozvoj jednotlivců i týmů, je poznání silných a slabých stránek a práce s nimi. „To, jak každý člověk zná svoje skutečné talenty a dokáže s nimi pracovat, zásadně ovlivňuje jeho spokojenost a úspěch v práci. K profesnímu rozvoji se pak ale automaticky jako bonus přidává zlepšení soukromého života,“ vysvětluje Michal Martoch z firmy Talentwork, která pomáhá vrcholovým manažerům a jejich týmům rozvíjet potenciál právě na základě objevení a rozvoje talentů.
„Vedl jsem transformačním procesem desítky týmů a vyslechl při konzultacích tisíce příběhů. Každý byl jiný. Ale nevybavil bych si žádný, ve kterém někdo vyrostl pracovně, aniž by to ovlivnilo jeho osobní život,“ dodává.
Vedle poznání talentů patří podle Michala Martocha do kvalitního firemního výcviku práce s emocemi a schopnost poznat skutečné potřeby sebe i ostatních lidí. I tady platí, že obojí má na soukromý život stejně velký dopad jako na profesní. „Ve chvíli, kdy vás přestanou paralyzovat nezpracované emoce, přestanete mít strach vzít za sebe zodpovědnost a jednáte na rovinu se šéfem, stejně jako s manželkou. Jednoduše máte odvahu být sám sebou a spadnou z vás ‚šutry‘, které jste nosili neustále s sebou – v břiše či na zádech,“ vysvětluje.
To samé podle něj platí o potřebách. Podle jeho zkušeností většina lidí nezná své skutečné potřeby a není zvyklá o nich přemýšlet. Myslí si například, že do práce chodí kvůli penězům a super kolektivu, ale ve skutečnosti jim jde o ocenění, přijetí či blízkost, které třeba nezažívají doma. „Ani v padesáti není pozdě na to přijít a začít se tím řídit. V týmu i v rodině,“ říká.
Sebepoznání může vést až k rozchodům či rozvodům. Schopnost se s těmito výzvami popasovat je však součástí osobního růstu.
„Celkem 12 let zkušeností s firemními výcviky mě naučilo, že dobře odvedený rozvoj v práci má velmi silný synergický efekt na soukromý život. Jsou to spojené nádoby a vše přitom začíná u talentů. Když víme, kým jsme, mnohem snáze jdeme životem a můžeme v něm být spokojení,“ uzavírá Martoch.
Lepší manželství jako firemní benefit?
Podobné zkušenosti má i Jakub Jan Kučera z technologické firmy Revolgy. Vede tu jeden z projektových týmů, prošel výcvikem na poznání a rozvoj talentů a k tomu působí jako takzvaný interní talentový kouč. Často se přitom dostává k velmi osobním tématům.
„Součástí naší firemní kultury je se poznat a rozvíjet. Proto jsme to vzali od podlahy a zaplatili jsme si profesionální výcvik pro práci s talenty. Dva z nás se pak stali i interními kouči. Velice brzy jsme zjistili, že díky této investici si lidé začínají rovnat věci nejen mezi sebou v práci, ale i v osobním životě,“ popisuje a dodává: „Návratnost je v podstatě nevyčíslitelná. Na schopnosti kolegů popasovat se s náročnými úkoly a rozhodnutími v práci to poznáte, ale lepší život díky vyššímu sebevědomí nebo spokojené manželství jako výsledek srozumitelnější komunikace… tomu už cenovku nedáte.“
Zároveň upozorňuje, že sebepoznání nemusí nutně znamenat procházku růžovým sadem. Při talentovém výcviku poznáte nejen své silné stránky, ale také limity a neduhy své osobnosti. Občas se člověk o sobě dozví i to, co si nechce přiznat. To může vést k novým konfliktům i v osobním životě, někdy třeba až k rozchodům či rozvodům. Schopnost se s těmito výzvami popasovat je však součástí osobního růstu.
Talentovým testem prošli v Revolgy před třemi lety všichni zaměstnanci a od té doby je také součástí náborového procesu. „Samozřejmě že někdo si z toho pro sebe vezme víc a někdo méně, každý jsme jiný a s tím se počítá,“ upřesňuje Kučera. Největší přínos vidí ve firemní atmosféře a komunikaci. „Lidé mezi sebou jednoduše vědí, kdo je stratég, kdo vztahový člověk, kdo má od povahy potíže s fokusem na úkol nebo komu jde hůř komunikace. Dokážou se lépe pochopit a navzájem si pomoct, místo toho, aby vznikaly konflikty,“ popisuje situaci.
Ovlivňovač i stratég
To potvrzuje i Tomáš Kryst, který v Revolgy vede jeden z technologických týmů. První, co na talentovém přístupu ve firmě ocenil, bylo lepší vzájemné pochopení, kdo je kdo v jeho týmu. Sebepoznání jim pomohlo přijmout, že každý má ke konzultačním projektům či prodeji jiný přístup. Jeden z nich je stratég, druhý ovlivňovač… každý má svůj styl a pracuje se zákazníky jinak. Přesto tvoří fungující tým.
„V Revolgy jsem nakonec prošel nejen talentovým výcvikem, ale i autentickým leadershipem, a co jsem se naučil, začal jsem praktikovat i doma,“ vypráví Kryst. „Ve výcviku jsem si detailně pojmenoval, co u mě spouští silné emoce. Došlo mi, že je spousta věcí v každodenním životě, které mě štvou, nechávám je být a pak vyletím kvůli zdánlivé maličkosti,“ pokračuje. Úklid, zavírání dveří i zhasínání teď doma ke konfliktům vedou mnohem méně, když Kryst bere vážně svou potřebu řádu a disciplíny a dokáže o tom věcně komunikovat. „Díky pochopení sebe sama dokážu nyní o svých potřebách mluvit tak, aby doma nedocházelo ke konfliktům. A to je k nezaplacení,“ dodává.