Kdo si chce pořídit nový smartphone, měl by si pospíšit. Nedostatek čipů ve světě, který od přelomu minulého a letošního roku ochromuje probouzející se automobilový průmysl, se postupně přelévá i do spotřební elektroniky, jako jsou počítače či tiskárny.
Nyní brzdí rovněž výrobce telefonů, kteří kvůli chybějícím součástkám z polovodičů omezují produkci stávajících modelů a uvedení těch nových na trh odkládají. Proto se zvyšují ceny telefonů, přičemž růst se podle všeho minimálně do konce letošního roku nezastaví.
Z viníka obětí
Výrobci spotřební elektroniky, zejména chytrých telefonů, patří k největším zákazníkům producentů polovodičů. Čipy si od nich objednávají s půlročním, někdy i ročním předstihem.
V roce 2019 se navíc výrobci smartphonů předzásobili více, než je obvyklé. Důvodem byl hlavně nástup nové mobilní sítě 5G a telefonů, které s ní umí pracovat, k čemuž potřebují více čipů než předchozí generace. „S trochou nadsázky tak lze prohlásit, že trh chytrých telefonů je spoluviníkem současného nedostatku čipů,“ říká Lukáš Erben, technologický odborník společnosti KPC‑Group.
Výrobci telefonů tak v předloňském roce disponovali přebytkem čipů. K tomu přispěl i zákaz prodeje amerických technologií čínské firmě Huawei. Další čínští výrobci tak v obavách z případných restrikcí na dovoz amerických čipů zvýšili tempo hromadění zásob polovodičů. Tím se dál vyčerpávaly volné kapacity producentů čipů.
Vypuknutí pandemie pak loni snížilo výrobu v továrnách po celém světě, což vedlo i k poklesu produkce čipů. Ke globálnímu nedostatku polovodičových komponent ale přispěly i další události.
Takže se současně neočekává, že se zákazníci letos dočkají větších vánočních výprodejů smartphonů.
„Tou první bylo v prosinci 2020 zařazení čínského výrobce čipů SMIC na severoamerický blacklist, což vedlo k tomu, že si řada odběratelů pro jistotu rezervovala výrobní kapacity i jinde. K tomu se přidaly výpadky výroby v texaském Austinu kvůli zimní bouři během února 2021 a požár japonského výrobce čipů Renesas v březen 2021,“ uvádí Lukáš Erben z KPC‑Group.
Nedostatek čipů, který se vyhrotil na začátku letošního roku, postihl nejdříve automobilový průmysl, poté i výrobce počítačů nebo tiskáren, po kterých se kvůli dramatickému zvýšení počtu lidí pracujících z domova zvýšila poptávka. A v posledních měsících krize doléhá stále více i na producenty telefonů.
Menší výběr, vyšší ceny
Nedostatek čipů dopadá na trh s mobilními telefony v několika ohledech. V první řadě brzdí výrobu, a dodávky smartphonů se tak zpožďují, což potvrzují i velcí prodejci v Česku. „Toto omezení se týká většiny velkých značek a výpadky se pak projevují hlavně u oblíbených modelů smartphonů jednotlivých značek,“ říká například Eva Kočicová, mluvčí společnosti Datart.
Navíc výrobci odkládají či posouvají uvedení nových modelů telefonů na trh. Jak uvádí analytická společnost Counterpoint Research, zatímco v prvním pololetí minulého roku výrobci představili 370 novinek, letos jich bylo jen 310.
A jak říká Jan Hadrava, ředitel strategického poradenství PwC, výrobci také omezují počet zemí, v nichž své nové modely začínají prodávat. Třeba Google uvede Pixel 5a na trh nejen později, navíc to bude zpočátku jen v USA a Japonsku, zatímco předchozí modely uváděl najednou na více trzích.
Infografika: Nedostatek čipů ochromuje výrobu telefonů. Zákazníky čeká menší výběr a vyšší ceny
Vzhledem k těmto příčinám je tak v obchodech méně mobilů a je i menší výběr. „Nedostatek ale není plošný,“ říká Kamil Vacek, šéf předního prodejce telefonů ve střední a východní Evropě TCCM. A dodává, že nejcitelnější jsou nedostatek čipů a výpadky dodávek u telefonů střední třídy s cenou mezi pěti a deseti tisíci korun. Analytická společnost Gartner očekává, že se ve druhém čtvrtletí letošního roku snížila produkce smartphonů mezikvartálně ze 378 milionů kusů na 337 milionů. Čísla ovšem ještě nejsou finální.
Dalším důsledkem nedostatku čipů je pak zvyšování cen mobilních telefonů. „Není to sice skokové, ale postupně k tomu dochází,“ říká Vacek. Podle konzultační firmy Strategy Analytics se průměrná velkoobchodní cena mobilních telefonů na světě zvedla během letošního druhého čtvrtletí o pět procent, zatímco v minulých letech nerostla o více než dvě procenta.
Čeští prodejci zatím k výraznějšímu zvýšení cen nepřistoupili, ale očekávají, že k tomu nyní dojde. „Většina dodavatelů avizuje, že dle očekávaného ekonomického vývoje může ke zdražování dojít,“ uvádí Ondřej Hnát, obchodní ředitel Alza.cz.
Dopravní náklady dramaticky rostou
Ke zvyšování cen telefonů přispějí i zvyšující se náklady na přepravu. Ukazatel vývoje cen námořní kontejnerové dopravy Freightos Baltic Index vyrostl z loňských přibližně 1500 dolarů za 40stopý kontejner na současných zhruba 8500 dolarů. Jak uvádí mluvčí e‑shopu Mall Pavla Hobíková, v některých případech se proto stává, že se dodavatelé rozhodnou objednané zboží kvůli vysoké ceně za přepravu raději vůbec neodeslat.
„V aktuální situaci, kdy trh s elektronikou čelí nedostatku komponent, zvýšeným nákladům na výrobu či přepravu zboží, je zdražení nevyhnutelné,“ říká obchodní ředitel CZC.cz Tomáš Pilský. Jan Hadrava z PWC předpokládá, že se nárůst cen chytrých telefonů bude pohybovat mezi pěti a deseti procenty, přičemž citelnější bude u smartphonů v nižší cenové relaci, kde nemají výrobci tak vysokou marži.
Čeští prodejci předpokládají, že omezení dodávek telefonů bude pokračovat, případně se i zhoršovat minimálně do konce roku. „Takže se současně neočekává, že se zákazníci letos dočkají větších vánočních výprodejů smartphonů,“ říká Eva Kočicová z Datartu.
Snížení dodávek telefonů kvůli problémům v dodavatelských řetězcích už podle serveru The Wall Street Journal ohlásili i samotní výrobci telefonů, mezi jinými například Samsung nebo Apple.
„Ke zlepšení by mělo dojít až v průběhu příštího roku, nejdříve v jeho polovině,“ domnívá se Pilský z CZC.cz. To odpovídá i odhadům analytiků společnosti Gartner ohledně vývoje indexu zásob polovodičových součástek. Tyto zásoby by se měly dostat na normální úroveň, kdy bude výroba pokrývat poptávku, ve druhém čtvrtletí příštího roku. Do té doby plánuje několik producentů čipů rozšířit svou výrobu.