Na celkovou preventivní prohlídku u praktického lékaře má každý dospělý Čech nárok jednou za dva roky. Znamená to objednat se, strávit čas v čekárně a ordinaci, dojít na odběr krve a za pár dní se informovat o výsledcích. Racionálně vzato nejde o nic náročného, na co bychom si nenašli čas, pokud bychom se o hodinu dříve zvedli od sociálních sítí nebo zkrátili pár porad. Pro moderního člověka, zaměstnaného dlouhým seznamem pracovních úkolů a zábavných lákadel, se přesto jedná o poměrně důkladnou prověrku vůle a ochoty neodložit své zdraví „až na potom“.
Hrdina svého zdraví
Nové řešení, jak v každém z nás probudit kus zodpovědného pacienta, právě dokončuje nezisková organizace Loono. Ta vyvíjí mobilní aplikaci s názvem Včas, která bude uživatelům připomínat prevenci moderní atraktivní formou.
„Celý příběh jsme postavili na hrdinství. Každý, kdo si aplikaci stáhne a bude ji aktivně využívat, se postupně stává hrdinou svého zdraví a může na sebe být hrdý,“ vysvětluje Blanka Sigmundová, ředitelka Loono a vedoucí projektu.
Hravá platforma bude prostřednictvím virtuálních odměn „pro hrdiny“ a zábavně podaných statistik uživateli připomínat, kdy je čas objednat se na prevenci k praktickému lékaři, zubaři, gynekologovi i dalším specialistům. „Netradičním pojetím chceme téma prevence trochu odlehčit a upozornit na životně důležitá fakta i toho, kdo je v běžné mediální komunikaci zatím vytěsňuje,“ přibližuje záměr Sigmundová.
Právě Loono, které letos oslavilo sedm let existence, vytvořilo v oblasti prevence rakoviny a dalších civilizačních chorob již několik úspěšných projektů. I s aplikací Včas má velké plány. Ke spolupráci proto jeho lidé přizvali vývojáře z největší české komunity expertních dobrovolníků Česko.Digital. „V prevenci zdraví a hlavně v přebírání odpovědnosti za pohodu svého těla i ducha vidíme velký smysl, a proto máme radost, že můžeme přiložit ruku k dílu při vývoji aplikace. Těší nás, že toto téma zvedá Loono, protože má v této oblasti komplexní zkušenosti a díky jejich odhodlání a elánu věříme, že bude mít kýžený dopad na českou populaci,“ říká Romana Pokorná, projektová koordinátorka Česko.Digital.
Když čísla nejsou sexy
Data Státního zdravotnického ústavu vykazují v tématu prevence zajímavé trendy. Téměř 60 procent Čechů podle nich například vykazuje nízkou zdravotní gramotnost. To znamená, že mají slabou schopnost získat informace o medicínských tématech a porozumět jim nebo malou připravenost vyhodnotit data o svém zdraví a udělat si na ně vlastní názor.
S tím souvisí další údaj: zdravotní gramotnost se citelně odvíjí od sociálního postavení, věku, ekonomických podmínek nebo podle konkrétního kraje, ve kterém člověk žije.
I z těchto čísel vývojáři v Loono a Česko.Digital vycházejí. „Vezměme si například jednoduše pojatou informaci, že pravidelným chozením k doktorovi si můžete prodloužit život a mít ho kvalitnější. Dokonce zdarma. Co všechno byste chtěli zažít a stihnout v prodlouženém čase, který získáte navíc? Věříme, že když informace nabídneme srozumitelně a vložíme je lidem přímo na mobilní obrazovku, mohou přimět k akci i ty, kteří jinak zůstávají neteční. Nebo alespoň jejich část,“ dodává Blanka Sigmundová.
K podobné interpretaci vybízí i řada dalších statistických čísel, na kterých bude komunikace v aplikaci stavět. Například podle Eurostatu byla čtvrtina úmrtí v Česku v letech 2007 až 2017 předčasná. Zjednodušeně řečeno to znamená, že jim často šlo předejít včasnou návštěvou lékaře. Dozví‑li se uživatel, že zhruba každý čtvrtý člověk, který zemřel, zemřít nemusel, přiměje ho pípnutí mobilu zavolat praktikovi a objednat se na triviální návštěvu? Předchozí preventivní projekty Loono ukazují, že ano.
První uživatelé si budou moci začít preventivní prohlídky pomocí Loono Včas začít plánovat příští rok, kdy bude aplikace ke stažení v AppStoru i Google Play.
Citlivá data
Z trochu jiného konce pojímají prevenci aplikace, které pracují přímo s konkrétními zdravotními údaji uživatele. Patří k nim například volně dostupná česká platforma NextLife, kterou si zatím v Česku stáhlo 10 tisíc unikátních uživatelů. Ta pacientům říká, jaké dispozice mají pro nejčastější onemocnění. Aplikace vychází z dat, která lidé sami systému poskytnou. Zároveň jim radí, jaké kroky by v zájmu svého zdraví měli udělat.
Podle Eurostatu byla čtvrtina úmrtí v Česku v letech 2007 až 2017 předčasná. Často jim šlo předejít včasnou návštěvou lékaře.
V praxi se jedná o „parťáka“ v mobilu, který vás například na základě posledních výsledků krevních testů varuje před cukrovkou, doporučí vám objednání ke specialistovi nebo vám umožní pokládat svému lékaři další doplňující dotazy on‑line.
Do aplikace vkládá citlivá data o sobě a někdy i o své rodině jak sám pacient, tak jeho lékař či laboratoř. Pokud to uživatel povolí, může informace vkládat i číst také zaměstnavatel. Proto je platforma extrémně citlivá na bezpečnost dat a vyžaduje od uživatele patřičnou obezřetnost v nakládání s nimi.
„Zdravotnické informace o pacientovi jsou majetkem pacienta, nemůže se proto stát, že jakékoliv zdravotnické zařízení stáhne kompletní dokumentaci pacienta bez jeho souhlasu,“ vysvětluje Petr Samek ze společnosti Integrated Medical Solution, která projekt vyvinula. „V aplikaci NextLife si sám pacient určuje, kdo ze zapojených lékařů má k jeho datům přístup,“ dodává.
I NextLife má za hlavní cíl podpořit své uživatele v prevenci. „Možnosti českého zdravotnického systému jsou poměrně velkorysé. Ne každý je naplno využívá, což je škoda. Naše aplikace dokáže prodloužit život těm, kterým je bližší obrazovka mobilu než informační brožura v čekárně,“ uzavírá Samek.