Většina Čechů zná Drážďany jako bývalé východoněmecké město, kam se jezdí na vánoční trhy a za levným oblečením do Primarku. Tato saská oblast má ale ještě jednu tvář, o které se tolik neví. Přezdívá se jí Silicon Saxony, tedy Křemíkové Sasko, s odkazem na slavné Silicon Valley v Kalifornii.
Drážďany jsou už od dob komunismu centrem pro výzkum, vývoj a výrobu čipů a operačních systémů, což se i díky kvalitní technické univerzitě daří zachovávat. Bosch tady brzy otevře továrnu na čipy za miliardu eur a uleví čipově vyhladovělým automobilkám. Podobně vysokou investici chystá Infineon, důležitý německý křemíkový hráč. Globalfoundries, bývalá výrobní odnož americké hardwarové společnosti AMD, posílí svoji tradiční drážďanskou produkci investicí ve výši 1,4 miliardy dolarů. V Křemíkovém Sasku podle oficiálních údajů sídlí kolem 2300 polovodičových firem, zaměstnávajících dohromady kolem 60 tisíc lidí. Jen loni vygenerovaly tržby 16,5 miliardy eur.
Procházka centrem Drážďan je dnes velmi příjemnou záležitostí. Město stihlo po bombardování během druhé světové války zacelit četné díry v zástavbě a působí moderním, kompaktním dojmem. Na dveřích jedné z mála historických budov v centru, která nálety přežila, lze nalézt nenápadnou nálepku s logem čínské společnosti Huawei. Funguje zde poměrně krátce, o to více je ale zajímavá. Podílí se na vývoji zcela nového operačního systému, který by měl nahradit Android, a spoluzakladatelem je český výzkumník.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 90 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později