Lov divoké zvěře kdysi býval výsadou panovníků a šlechty, obyčejným lidem byl odepřen. Z lovu jako kratochvíle se však pozvolna stávalo povolání a řemeslo − probíhaly první myslivecké zkoušky a k postu myslivce bylo potřeba absolvovat řádné vyučení.
Zatímco od raného novověku až do přelomu tisíciletí popularita myslivosti stoupala a řady myslivců se rozrůstaly, v posledních letech myslivecká základna poněkud strádá. To je viditelné nejen v lesích, ale i v číslech, kterými disponuje Českomoravská myslivecká jednota − organizace, jež sdružuje české myslivce bezmála sto let. V roce 1995 měla přes 110 tisíc členů, o deset let později jich bylo 80 tisíc.
"V Česku je v současné době přibližně 90 tisíc držitelů loveckého oprávnění, ne všichni však myslivost aktivně vykonávají. Profesionálních myslivců zaměstnaných v oboru je minimum," potvrzuje Andrea Güttnerová z Českomoravské myslivecké jednoty s tím, že současný počet aktivních myslivců klesl na 55 tisíc a jejich úbytek pokračuje v řádu jednotek procent za rok.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později