Společensky zodpovědné investování je už v západní Evropě zažité. Nyní se začíná prosazovat i v Česku, což přitahuje na trhy mladší ročníky.
Během koronavirové krize se naplno ukázalo, že řada Čechů s financemi přežívá od výplaty k výplatě. "Nemají rozpočet a nic neinvestují. To je kalamita," myslí si Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh ČR. V západní Evropě je podle ní situace naprosto odlišná. Investování je tam zakořeněné v rodinách, děti vidí u svých rodičů, že se o finance starají a zhodnocují je, v dospělosti je pak napodobují.
Za posledních patnáct let se ale i v Česku finanční vzdělání a gramotnost značně zlepšily. Přes milion domácností už pravidelně investuje a loni na začátku pandemie řada Čechů vydělala na nákupu akcií po poklesu jejich cen. Věk, kdy lidé začínají cíleně zhodnocovat své úspory, se postupně snižuje. Mladé na finanční trhy láká i to, že se investování stále více orientuje na ekologické a sociální aspekty firem a jejich projektů. Podle Brodani se tento trend v Česku rozbíhá pomalu, letošní rok ale bude přelomový.
Umí Češi dobře zhodnocovat své finance?
Víte, že…
Předplatitelé mají i řadu dalších výhod
- nezobrazují se jim reklamy
- mohou odemknout obsah kamarádům
- mohou prohlížet online archiv