Jen české úřady loni na daních v této oblasti doměřily šestkrát více peněz než před pěti lety. Takzvané převodní ceny více kontrolují i zahraniční berňáky.
Více než 355 milionů korun doměřily loni tuzemské úřady na daních firmám při kontrolách cen, které si mezi sebou účtují spřízněné podniky. Ještě v roce 2014 to přitom bylo necelých 60 milionů. České finanční úřady každoročně zkontrolují nastavení takzvaných převodních cen zhruba v 900 podnicích. A nejsou v tom samy. Na převodní ceny se v posledních letech více zaměřili berní úředníci po celém světě. Považují je za jeden z hlavních nástrojů daňových úniků. A každá země si chce zajistit z odvodů nadnárodních firem svůj − pokud možno co nejvyšší − díl. Koncerny často daní velkou část svých zisků v zemi, kde sídlí mateřská společnost. "Finanční správa v cizí zemi se v takovém případě logicky může ptát, kde vznikají náklady a probíhají zdanitelné činnosti a jestli firma v cizí zemi platí daně v adekvátní výši," vysvětluje motiv úřadů ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek.
V Česku přitom takových firem s mezinárodním přesahem v posledních letech přibývá. Hlavní výrobu a podporu zahraničního prodeje mívají doma, v ostatních zemích ale budují servisní základnu, finální montáž nebo distribuci. Tím se stávají nadnárodními firmami, což jim nese nové povinnosti. Jednou z nich je právě nastavení cen, za něž si divize v jednotlivých zemích vyměňují zboží a služby.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později