Firmy, které navzdory koronavirové epidemii rostou, se potýkají s nedostatkem pracovních sil. Problémy se sháněním zaměstnanců brzdily byznys už před nynější krizí. Nyní je ještě prohloubila − zejména ve výrobě − snaha vlády zabránit zavírání podniků a růstu nezaměstnanosti.
V létě se přitom zdálo, že se situace na pracovním trhu brzy uvolní. Nyní ovšem stát kvůli rozběhu druhé vlny epidemie opět zavádí opatření na podporu zaměstnanosti. A ta opět přivážou zaměstnance k podnikům, které nemají zakázky.
Potíže s nedostatkem pracovních sil navíc zvyšuje výpadek dělníků ze zahraničí a byrokratický systém rekvalifikací.
Zamrzlí zaměstnanci
Na jedné straně ekonomiku dusí omezení vynucená epidemií, na druhé nepružný pracovní trh. Ten je do jisté míry nyní konzervován programy Antivirus, z nichž se hradí mzdy zaměstnanců, pro něž není práce.
"Vládou vyhlášené podpůrné programy typu Antivirus B často ve firmách uměle drží pracovníky na pozicích, pro které není práce. Místo aby odešli pracovat tam, kde pro ně uplatnění skutečně je, zůstávají na svém místě," řekl Ekonomu Tomáš Surka, ředitel personálně poradenské společnosti Quanta. A odhaduje, že těchto "zamrzlých pracovníků" může být kolem 200 tisíc, tedy zhruba třetina z těch, kteří byli či jsou přes uvedený program placeni.
Víte, že…
Předplatitelé mají i řadu dalších výhod
- nezobrazují se jim reklamy
- mohou odemknout obsah kamarádům
- mohou prohlížet online archiv