Mířím ranními pražskými ulicemi od železničního mostu nahoru na Vyšehrad. Předpokládám, že na brzkou schůzku v 7:00 dorazí primářka Jarmila Zipserová stejně jako já z domova přesně na čas. Proto nasazuji pomalý vycházkový krok, míjím jen několik běžců a dětí mířících do blízké školy. Přes Cihelnou a Táborskou bránu se postupně blížím ke svému cíli − k Neurorehabilitační klinice Axon, sídlící v blízkosti Kongresového centra. U jejích dveří se však setkávám s paní primářkou, která má za sebou již první hodinu práce. "Vstávám kolem páté hodiny ráno. Jsem jednoznačně skřivan, a než začne každodenní pracovní tempo, stihnu si naplánovat den a vyřídit nejdůležitější maily," vysvětluje, když vcházíme do jednoho z objektů její kliniky.
Běh na dlouhou trať
Pochází z Vysočiny, po studiu nastoupila v Krajské fakultní nemocnici na oddělení chirurgie. Tam pracovala skoro osm let, po mateřské dovolené se dvěma dětmi pracovala jako kardiochirurg. Poté se rozhodla pro změnu a začala se věnovat rehabilitacím, což považuje za jedno ze svých nejlepších rozhodnutí. Pracovala v rehabilitačním ústavu v Čeladné a v Sanatoriu Klimkovice, kde se setkala s americkou fyzioterapeutkou Isabellou Koscielny. Od té převzala jako jedna z prvních v České republice koncept na léčbu dětí s DMO.
Vlastní neurorehabilitační kliniku založila Jarmila Zipserová před šesti lety. Rozhodla se sama vybudovat špičkové zařízení pro pacienty s poškozením mozku, převážně děti, a dávat jim i jejich rodinám naději na spokojenější život. Ptám se jí, kde vzala odvahu pustit se do tak velkého kroku, ale na podrobnou odpověď zatím není čas. Blíží se 7:30, kdy se poliklinika otevírá prvním pacientům. Jarmila Zipserová zná každého pacienta osobně, denně jich její klinikou projde kolem 30.
Můj sen? Mít vše pod jednou střechou
Vydáváme se na obchůzku po všech odděleních kliniky a kontrolujeme, zda je vše připraveno na provoz. Procházíme místnostmi, kde budou odteď až do večera probíhat rehabilitace, fyzioterapie, ergoterapie, logopedie a další léčebné metody, které tvoří komplex péče o malé pacienty. Jarmila Zipserová prochází chodbou a zdraví přicházející rodiče i jejich děti. Každé zná jménem, a kdyby jí v tom nebránilo lékařské tajemství, dokázala by mi podrobně popsat jeho anamnézu. Paní primářka je tím, kdo dítě do péče kliniky přijímá, navrhuje mu léčebný postup a také ho návštěvami během terapií průběžně sleduje.
Na vstupní prohlídku vchází se svou maminkou chlapec školního věku. Opouštím místnost a v příjemně zařízeném interiéru chodby si říkám, že jsou tady děti i rodiče v dobrých rukou. Je to cítit z lidí, kteří kolem mě procházejí, i z okolních stěn. Napadá mě, že takhle nějak nejspíš vypadá štěstí v neštěstí.
Je zakladatelkou a primářkou soukromé dětské neurorehabilitační kliniky Axon. Díky svým dlouholetým zkušenostem je přední českou specialistkou v oblasti neurologie a dětské neurorehabilitace. Aktuálně je lékařkou s nejdelší praxí s léčbou metodou TheraSuit v České republice. Je odbornicí v nejnovějších léčebných rehabilitačních metodách, má několikaleté zkušenosti s metodou TheraSuit a je absolventkou několika kurzů této metody. Díky svým dlouholetým zkušenostem je váženou specialistkou v oblasti neurologie a dětské neurorehabilitace. Vystudovala klasickou medicínu, ale zajímá se také o východní směry, jako je ajurvéda či tradiční čínská medicína.
Když roboti léčí
Když se znovu sejdeme, zve mě Jarmila Zipserová na místo, které mě zajímá nejvíc − do místnosti, kde probíhá tzv. robotická rehabilitace. Větší či menší přístroje tu učí děti znovu − nebo poprvé v životě − plynule hýbat rukama nebo nohama bez pomoci druhé osoby. Nejpozoruhodnějším z nich je Lokomat − robot, který dokonale dokáže kopírovat lidskou chůzi. Toho, kdo se do něj "obleče", učí dělat plynulé lidské kroky se zapojením těch správných svalů.
"Teprve po 3−4 týdnech intenzivní terapie se v mozku začne vytvářet nová paměťová stopa a lze mluvit o tom, že má tělo šanci začít se po drobných krůčcích skutečně učit nový pohyb," vysvětluje mi primářka. Robot, kterého před sebou vidím, je přitom v českém prostředí ojedinělý. Jarmila Zipserová byla od začátku skálopevně přesvědčena o nutnosti jeho pořízení a rozhodla se vzít si na jeho pořízení úvěr. Přístroj v hodnotě 15 milionů korun se tak stal jedním ze základních kamenů její vize vybudovat během času Centrum robotické neurorehabilitace evropské úrovně.
Lékařka je přesvědčena o tom, že se jedná o krok, který v neurorehabilitaci otevírá okno do budoucnosti. Kombinací špičkových přístrojů a vytrvalého cvičení pod dohledem profesionálů chce dosáhnout rychlejších pokroků i pokoření hranic, které zatím vypadají jako nereálné. "Dnes odpoledne přijde na Lokomat Karolína, jedna z mála našich dospělých pacientek," vypráví lékařka. Na pokrytí rehabilitačních nákladů pro slečnu, která se narodila s dětskou mozkovou obrnou, ale ve svých 24 letech se rozhodla dojít letos v létě k oltáři po vlastních nohou, byla vypsána sbírka Nadačním fondem Axon, který paní primářka také spravuje. Shromažďuje v něm finance na léčbu pacientů, kterým péči v Axonu nehradí dostatečně nebo vůbec jejich pojišťovna.
Budoucí nevěsta Karolína tak má za sebou díky robotické léčbě první kroky bez pomoci. "Věřím, že neexistuje stav, se kterým by se nedalo něco dělat," říká hrdě Jarmila Zipserová. "Takové momenty jako první samostatný krok mi přinášejí obrovskou satisfakci a nepřestávají mě dojímat. A je jedno, zda se jedná o dospělého člověka, nebo o dítě. Někdo mluví o zázraku, my to nazýváme odměnou za obrovské úsilí a často i bolest, kterou musel člověk překonat, aby se doslova pohnul z místa," vypráví.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později