Museli jste v důsledku pandemie propustit část zaměstnanců, případně o tomto kroku uvažujete?

Propouštění v době pandemie

Stanislav Petříček
Stanislav Petříček
zakladatel bistRAWveg, popularizátor zdravého životního stylu pro manažery, spolumajitel společnosti TP Consulting
Do trvalých pracovních poměrů jsme zatím zasahovat nemuseli. U dalších typů pracovních poměrů jako například brigády nebo spolupráce s OSVČ se v souvislosti s dobou počty přirozeně snížily. Nyní čekáme na další vývoj situace.
Patricie Rosenbergová
Patricie Rosenbergová
ředitelka obchodu a marketingu CPI Hotels
ano, jedná se významné číslo
Martin Borl
Martin Borl
výkonný ředitel James Cook Languages
Ano, museli jsme už sáhnout k personálním opatřením a nákladově se přizpůsobit aktuální situaci na trhu. Přestože se nám podařilo poměrně úspěšně přesunout výuku do on-line prostředí, výpadek v příjmech je cca 25%. A výhled není o mnoho optimističtější - i když pevně věřím, že společnosti nehodí během dvou měsíců do koše dlouhodobé investice do rozvoje svých zaměstnanců a budou i nadále i nadále podporovat jazykové vzdělávání. Konkurenční boj v jakémkoliv odvětví bude, zdá se, ještě větší a motivovaný, jazykově vybavený zaměstnanec bude bezpochyby účinnou devizou.
Jiří Machálek
Jiří Machálek
ředitel společnosti West Media
Prozatím ne, stále ale nevíme, kdy pro DinoParky začne sezóna. Stále máme zavřeno ve všechn čtyřech zemích, kde působíme. Situace je těžká, ale snažíme se jí čelit aktivitou a připravovat se na dobu, kdy se lidé opět budou rádi věnovat zábavě a poznávání.
Miroslav Jandečka
Miroslav Jandečka
řídící partner, poradenská společnost BDO
Ne, žádné zaměstnance jsme nepropustili ani o tom nepřemýšlíme. Bylo by to v rozporu s našimi hodnotami, nikdy jsme za dobu trvání naší společnosti k podobnému krátkodobému řešení na úkor zaměstnanců nepřistoupili.
Naopak, děkuji našim zaměstnancům za jejich zodpovědný přístup v této nelehké situaci. V drtivé většině jde o ženy, které často doma u počítače musí odvést 100% práce a ještě zastávat práci učitele.
Doufám, že učitelé stejně zodpovědně přistoupí k obnovení výuky a že matkám a otcům nyní pomohou oni.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Zaměstnance, které jsme měli v rámci takzvaného nadstavu, jsme propustili. Týká se to jak Ekospolu, tak zoologické zahrady v Táboře, kde jsme kvůli propadu příjmů v důsledku nuceného uzavření v řádu stovek tisíc korun museli zrušit dvě místa ošetřovatelů. Klíčových zaměstnanců obou firem se však propouštění nedotklo a nedotkne. Naopak současná situace nahrává náboru kvalitních pracovníků, protože dříve byli zkušení odborníci na trhu práce nedostatkovým zbožím, což nyní přestává platit.
Jakub Brandalík
Jakub Brandalík
ředitel společností Lightway a Wirtuuu
V době pandemie jsme byli nuceni propustit ty zaměstnance, kteří nepodávali alespoň standardní výkon. U ostatních se tento krok projevil zvýšením jejich produkce.
Plusem současné situace je, že k takovým organizačním změnám u nás došlo. Do té doby jsme totiž k jejich realizaci neměli odvahu.
Teď jsme odvahu vlastně ani nepotřebovali, prostě jsme to udělali.
Šárka Litvinová
Šárka Litvinová
spolumajitelka společnosti Asiana
Několik měsíců výpadku produkce bychom určitě ustáli. Obnovení provozu je ale v nedohlednu. Podporu ze strany státu jsme zatím nepocítili. Na pořadu dne jsou zákonitě úvahy o redukci všeho a všech, co můžeme natrvalo nebo dočasně postrádat. Bude se to týkat i některých pracovních pozic.
Alois Šůstek
Alois Šůstek
jednatel FARE spol. s r.o.
Uzavřením maloobchodních prodejen došlo v segmentu obchodu s obuví k zastavení dodávek do této sítě. V našem případě byl tento výpadek z podstatné části nahrazen zvýšeným zájmem o internetový prodej.
Související