Vláda zrychlila uvolňování opatření, jež mají zamezit šíření koronaviru. Očekáváte, že se váš byznys rychle vrátí do původních kolejí? Případně kolik času bude potřebovat na zotavení?

Návrat ekonomiky do normálu

Jakub Brandalík
Jakub Brandalík
ředitel společností Lightway a Wirtuuu
Budeme to trvat zhruba 6 měsíců, než chytneme náš původní prodejní a výrobní plán. Potřebujeme najít náhradní zakázky za dodávky křišťálových světlovodů. Měli jsme letos dodávat větší zakázky do Saudské Arábie, kde nám stavby zavřeli do konce roku. Dost času nám vezme náprava myšlení našich lidí ve firmě. Zvykli si ,se na koronavir vymlouvat a nemít dostatečnou produkci. Někteří naši lidi chtějí být doma a pracovat z domova. To dost dobře často nejde. Proto stojíme před otázkou zda s nimi ukončit pracovní poměr a přijmout nové lidi, kteří budou ochotni chodit do práce.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Byl bych velmi rád, kdyby se prodeje nových bytů co nejdříve vrátily na stav před vypuknutím koronavirové pandemie. Podle aktuálního stavu ekonomiky ale není příliš reálné, že se na původní hodnoty prodeje brzy vrátí. Kdyby došlo jen k ekonomické recesi a ne ke krizi, budu to považovat za velmi optimistický scénář. Jakékoliv přesnější prognózy jsou v současné době jen věštěním z křišťálové koule. Pokud jde o Zoo Tábor, tak považuji za velmi pozitivní, že jsme ji mohli již 27.4. otevřít. Jsme jedinou jihočeskou zoo, která otevřela ihned po skončení restrikcí, díky online prodeji vstupenek.
Tomáš Prajzler
Tomáš Prajzler
Regionální ředitel Talentor Advanced Search
Jsme B2B business a našimi klinety jsou z 90% střední a velké firmy. Vůbec si netroufám vývoj odhadovat, bude záležet na nastartování / zotavení globální ekonomiky.
Petr Vaněrka
Petr Vaněrka
generální ředitel sítě stavebnin PRO-DOMA
Náš byznys nepatří mezi ty nejpostiženější. S ohledem na plošná opatření fungujeme nepřetržitě s výjimkou výpadku koncového zákazníka v období od 14.3. do 8.4., kdy byl prodej možný pouze řemeslníkům. V pravém smyslu se tedy nejedná o restart, ale krátkodobý výpadek. Spíš než nynější omezení nás potrápí nastupující recese plynoucí ze sekundárních, ekonomických následků pandemie. Už na podzim 2020 očekáváme desetiprocentní pokles v produkci stavební výroby. Pod tuto recesi se podepíše jak "ekonomická pandemie" střídající tu koronavirovou, tak nižší vůle firem i obyvatel investovat.
Petr Bartoň
Petr Bartoň
jednatel Lundegaard
Digitální transformace byla určitě COVIDem přibržděna, nicméně se během nouzového stavu ve firmách ukázalo přesněji, kde je nejvíce potřeba a které procesy je vhodné mít digitalizované nejdříve. Očekáváme, že naši klienti z oblasti finací, utlilit a telca, kterým dodáváme digitální projekty a řešení naberou postupně zpět sílu během 3-6 měsíců a pak digitalizaci výrazně upřednostní, aby byli připraveni na případné další vlny, případně si vytvořili větší náskok před konkurencí.
Alois Šůstek
Alois Šůstek
jednatel FARE spol. s r.o.
Jsme výrobci obuvi. Ve výrobě jsme významný pokles nezaznamenali. V našich maloobchodních prodejnách mezi 13.3. a 27.4.naopak pokles 100% a očekáváme, že tento výpadek bude nevratný.í
Jitka Kopecká
Jitka Kopecká
HR ředitelka a jednatelka, Ericsson
Naše pobočka v České republice během nouzového stavu přešla na home office a pracuje s plným nasazením a bez omezení po celou dobu. Potřebujeme spíše, aby se co nejrychleji vrátily k normálu některé aktivity našich zákazníků.
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
Než se automotive dostane do původních kolejí, trvalo by to nejméně rok.Navíc se do nich tak ale nedostane, protože již naráží na průchodnost silnic, čili na počet aut a jimi ujetých kilometrů versus propustnost silnic.
Miroslav Jandečka
Miroslav Jandečka
řídící partner, poradenská společnost BDO
V březnu jsme během několika hodin přešli 100% na práci z domova. Pro účetnictví, daně a audit jde o nejnáročnější měsíc v roce. Práce pokračovala bez jakéhokoli přerušení, o zotavení u nás tedy nejde.
Již jsme zrušili zákaz vstupu do kanceláří, ale zjišťujeme, že návrat bude velmi pomalý, lidé si zvykli na velmi efektivní práci bez cestování, spolupráci přes videokonference. I kontakt se zákazníky je někdy častější než dříve. Ze dne na den mnohem méně tiskneme, pracujeme s papírem, nejezdíme. Přemýšlíme, zda se chceme vrátit do předchozího modelu práce.
Jiří Machálek
Jiří Machálek
ředitel společnosti West Media
DinoPark bude fungovat hned, jak bude moci, nicméně si vůbec nemyslím, že se byznys vrátí rychle do původních kolejí. Lidi jsou zmatení, z části vystrašení ale také znechucení. Děláme vše, co můžeme, abychom situaci vylepšili.
Martin Borl
Martin Borl
výkonný ředitel James Cook Languages
Jsme závislí na tom, jak se daří našim zákazníkům. Je nutné, aby firmy neškrtaly drasticky výdaje pouze ze strachu o budoucí vývoj, tím jen roztáčí spirálu vedoucí k hlubší recesi. Akcionáři a majitelé musí použít prostředky kumulované v době rostoucí ekonomiky, a vrátit je nyní do provozního kapitálu firem, a podpořit tak nastartování spotřeby. Důležitá bude i role státu (byť ten bohužel v prosperitě žádné rezervy nevytvářel). Podstatné jsou více než kompenzace ztrát za poslední týdny investiční výdaje a oživení hospodářství. Optimisticky se však bavíme o horizontu roku či dvou.
Lukáš Vondráček
Lukáš Vondráček
partner ve společnosti ELAT
Myslím, že nás teprve pořádně proklepne "až" druhotná platební neschopnost a celkové dlouhodobé zpomalení ekonomiky. A že na ně dojde, tak o tom vůbec nepochybuji. Nahlíženo "podporou" vlády krouží hrozba uhynutí vlastně čemukoliv.
Karolína Topolová
Karolína Topolová
generální ředitelka AAA Auto
Naše provozovny byly z rozhodnutí vlády uzavřené pět týdnů, což znamenalo ztráty v řádu desítek milionů korun týdně. Dokázali jsme sice omezené množství vozů prodávat on-line, bez poboček, ale to naše ztráty nemohlo v žádném případě pokrýt. Celá ekonomika dostala tvrdou ránu, což se projeví v nižších příjmech většiny domácností a pravděpodobně i jejich nižší ochotou utrácet za ojeté automobily, i když ty jsou nyní na cenovém dně. Věřím, že se byznys nakonec vzpamatuje, ale bude to trvat řadu měsíců. Zároveň budeme doufat, že nás na podzim nebo v zimě nečeká druhá vlna pandemie.
Pavel Sehnal
Pavel Sehnal
předseda představenstva SPGroup
Očekávám minimálně jeden rok.


Pavel Sehnal
Jakub Kejval
Jakub Kejval
generální ředitel Bureau Veritas
Pozdě, ale přece!
RESTART zabere některým našim klientům týdny, jiným měsíce.
Rychle zpět k normálu, hlavně ale bezpečně!
Pevné zdraví a nervy nám všem...
Josef Jeleček
Josef Jeleček
generální ředitel firmy Tedom
Náš byznys doposud bezprostředně zasažen nebyl zejména z důvodu relativně dlouhé doby realizace našich projektů. Pokud se nás epidemie vubec nějak dotkne, očekával bych to v delším časovém horizontu a to pouze v případě, ze ceny energií zustanou tak nízké, jako jsou nyní a nebude tedy poptávka po úsporách.
Šárka Litvinová
Šárka Litvinová
spolumajitelka společnosti Asiana
Vaše otázky jsou jako pro paní Colombovou, kterou dosud nikdo neviděl.
Mezinárodní doprava záleží na mezinárodní koordinaci. Až budeme znát, v jaké rozsahu a za jakých podmínek se otevřou všechny hranice, budeme znát i odpověď.
Původní koleje nejsou na pořadu dne.
Související