Před 30 lety ve slavném blábolivém projevu na Červeném Hrádku generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš mimo jiné přiznal, že socialismus na českém venkově selhal. Jako příklad si vzal hospodského ve státní hospodě, kterému erár musí platit čtyři tisíce československých korun měsíčně a on stejně v neděli hospodu zavře a jde s ostatními na fotbal. "Tu jsme to v minulosti trochu přešvihli, abych to tak řekl, s tou socializací," neochotně přiznal Jakeš a oznámil vyjeveným soudruhům, že po vzoru východního Německa tuhý komunistický režim v Československu přece jen alespoň trochu podpoří malé živnosti, aby se venkov pozvedl. To už ale nestihl, přišel rok 1989.
Je o 30 let později a pro změnu to vypadá, že na venkově selhal kapitalismus. V Česku jen od nového tisíciletí v obcích do dvou set obyvatel ubylo dvacet pět tisíc lidí, v obcích do pěti set obyvatel pak deset tisíc lidí. Všichni se stěhují do větších měst.
V typické malé obci nejprve zmizela malotřídka v 90. letech. Pak pošta. Dále zavřel místní obchod, protože lidé začali dojíždět do supermarketů na kraji velkých měst. Zrušily se večerní a víkendové spoje autobusů. A nakonec zavřela kvůli elektronické evidenci tržeb a protikuřáckému zákonu místní hospoda.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 90 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později