Ekonom z akademického think-tanku IDEA při CERGE-EI Filip Pertold má na předčasné odchody mladých lidí ze vzdělávacího systému originální recept − prodloužit školní docházku.
Zvyšuje se poměrně razantně nedostudovanost, a to už i základoškolská. Čím to je způsobeno?
Podíl lidí jen se základním vzděláním či ještě nižším ve věku 20 až 24 let se zvyšuje, momentálně za rok 2018 je to už 10,7 procenta. To je průšvih, protože tito lidé budou zaplňovat sociální systém. Čím to je, těžko říci. Spíš je to symptom toho, že školství se chová pasivně k dětem, jež doma nemají zázemí, které je posunuje dále. Školy by měly být maximálně motivovány, aby aktivně pracovaly s dětmi, jejichž rodiče se o vzdělání nezajímají. Dále by podle mě měla být povinná školní docházka delší, než je základní škola. Aby se děti ze znevýhodněných rodin musely přihlásit na nějakou střední školu. Pokud někdo totiž končí vzdělání jen se základkou, těžko to lze označit za racionální rozhodnutí.
Ovlivnilo by to část z jednoho tisíce dětí, které nyní řádně a včas dokončí základní školu, ale nejdou na žádnou střední. Tento systém byl za socialismu, ale podle mě to není vůbec špatný nápad.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později