Nesmělé začátky, rozkvět, zatracení, znovuobjevení a masivní rozmach, další zatracení a opatrný návrat. Bytové družstevnictví v Česku má téměř 150letou tradici, která patří mezi vůbec nejdelší na světě. Během této doby prošlo etapami, kdy se na společnou výstavbu a vlastnictví nemovitostí založené na principech svépomoci, spolupráce a solidarity pohlíželo různě.
Úplné počátky sahají až do doby Rakouska-Uherska. První bytová družstva na našem území vznikla už v 80. letech 19. století, kdy byla jejich hlavním úkolem podpora bydlení pro střední a chudší vrstvy. Výstavba se týkala jak bytových domů, tak dělnických rodinných domů a už tehdy fungovala na neziskovém principu.
Hned od raných dob přitom bytové družstevnictví podporoval stát − poskytoval především daňové úlevy. Přestože si tato forma výstavby nemovitostí získala od počátku slušnou oblibu, často narážela na problém s financováním. To pomohl vyřešit v roce 1907 vznik Jubilejního fondu, který disponoval čtyřmi miliony zlatých určených právě k úvěrování družstev. Během příštích sedmi let družstva díky této pomoci postavila několik desítek domů s více než 800 byty. Dalších více než 2700 bytů pak vzniklo díky založení Státního bytového fondu pro péči o malé byty v roce 1910.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později