Dodnes nezapomněl, že v mládí v dobách komunismu nemohl nikam cestovat. I proto si Joachim Dvořák, majitel knižního nakladatelství Labyrint, možnosti kdykoli kamkoli vyrazit velice váží. "Díky cestám po světě vím, že pohostinní a vstřícní lidé jsou všude a že totéž platí i o blbcích. Záleží jen, zda budete lidi vnímat podle stereotypů, nebo na kastování zapomenete."
Jakmile otevřel listopad 1989 Čechům hranice, vyrazil Dvořák na Západ. Z počátku především stopem nebo vlakem. Jen jednou hromadně autobusem do italského Bibione. "Byl to nezapomenutelně otřesný zážitek z organizované turistiky. Nekonečně dlouhá cesta a pláž plná Čechů opíjejících se krabicovým vínem." Od té doby preferuje cestování na vlastní pěst. "Někdy je to i vzrušující, že nevíte, co budete druhý den dělat nebo kde nakonec přespíte. Jsem rád cestovatel-objevitel," říká.
Dvořák si umí užít cesty jak do divočiny, tak do velkoměsta. Jezdí s kamarády nebo sám třeba za spisovateli, kterým vydává knihy − například do Berlína za Jaroslavem Rudišem a do New Yorku za Petrem Sísem. A velice často bere na své výpravy i malou dceru. Je přesvědčený, že cestovat od nejútlejšího věku je důležité, i když někdy mohou mít lidé pocit, že to malé děti tolik nevnímají. "Jak kdysi napsal Hans Christian Andersen: Cestovat znamená žít."
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později