Fungování dosavadního lineárního modelu ekonomiky "vezmi−vyrob−použij−zahoď" se blíží ke konci. Nahradit ho má systém založený na eliminaci odpadu a opětovném využití materiálů. "Zároveň se vytvoří příležitosti pro inovace, konkurenceschopnost a vysoce kvalitní pracovní místa. Evropský průmysl má velkou příležitost stát se celosvětovým lídrem v oblasti nových technologií a materiálů. Spotřebitelé mají možnost vědomě si vybírat ve prospěch životního prostředí. Je to výhodné pro všechny," prohlásil místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen.
Evropský legislativní balíček přináší změny šesti "odpadových a obalových" směrnic. Členské státy mají čas do července příštího roku, aby nová pravidla promítly do svých právních řádů. "Chystaný přechod k oběhovému hospodářství může ve výrobním sektoru znamenat milník, který hráče na trhu rozdělí na úspěšné a ty ostatní," myslí si advokát Deloittu Legal Petr Graca.
Směrnice o odpadech stanoví v první řadě vyšší cíle pro recyklaci komunálního odpadu. V roce 2035 mají unijní země dosáhnout 65procentní recyklace. Dále musí zajistit povinné třídění nebezpečného odpadu z domácností, jako jsou čisticí prostředky nebo léky, bioodpad a textil.
Další změny obsažené ve směrnici o skládkování odpadů se týkají jeho omezení. K roku 2035 bude povoleno ukládat na skládku maximálně deset procent z vyprodukovaného komunálního odpadu. V Česku je dokonce od roku 2014 uzákoněn úplný zákaz skládkování směsného komunálního odpadu a využitelných odpadů, a to počínaje rokem 2024. Jenže podle obcí je potřeba více času na přípravu na konec doby skládkové, ministerstvo tak nyní uvažuje o odsunutí termínu na rok 2030.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později