Čeští zákonodárci hledají způsob, jak regulovat krátkodobé pronájmy nabízené přes digitální platformy, jako je Airbnb nebo Booking.com. Ty se totiž od původního sdílení, které má pomoci obsadit nevyužité byty a pokoje, stále více přiklánějí ke klasickému ubytovacímu byznysu. Podle studie Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy opřené o data analytické firmy AirDNA funguje na principu sdílení jen pětina z více než 11 tisíc bytů, které jsou v Praze přes Airbnb nabízeny. Některé návrhy, o nichž tuzemští politici uvažují, by podle expertů mohly znamenat konec krátkodobých pronájmů.
Prvním krokem, jak postavit krátkodobé pronájmy na roveň klasických hotelů, a zároveň jediným návrhem, který už doputoval do Poslanecké sněmovny, má být zavedení poplatku z pobytu namísto dosavadního rekreačního poplatku a poplatku z ubytovací kapacity. To má podle ministerstva financí městům a obcím, které kvůli turistům čelí zvýšeným nákladům na služby, jako je odvoz odpadu nebo provoz hromadné dopravy, zajistit dodatečné peníze.
Podle nyní platných pravidel se poplatek z ubytovací kapacity na ubytování v soukromí nevztahuje. Platí ho jenom hotely a rekreační zařízení. Rekreační poplatek, který by měli odvádět i poskytovatelé krátkodobých pronájmů, pak činí maximálně 15 korun za hosta a den pobytu. Plánovaný poplatek z pobytu by měl podle vládního zákona vystoupat až na 50 korun v roce 2021. Ve hře je ale i mnohem výraznější zvýšení. Poslanec hnutí ANO Jaroslav Kytýr totiž navrhl zvýšení maximální hranice poplatku až na 100 korun za osobu a den. Jeho návrh v březnu podpořil i rozpočtový výbor sněmovny.
"Poplatek za rekreační pobyt a poplatek z ubytovací kapacity svou výší odpovídají době, kdy byl zákon o místních poplatcích přijat, tedy roku 1990. Jsem jednoznačně pro zjednodušení celého systému a pro navýšení maximální částky," komentuje plány poslanců Vladan Brož, radní pro finance, investice a veřejné zakázky městské části Praha 1. Ta patří v České republice k místům, kde se přes digitální platformy inzeruje nejvíce bytů.
Místo hostitelů by mohlo poplatky vybírat Airbnb. Městům by je posílalo jednou za tři měsíce, navrhují piráti.
Stále ovšem hrozí, že nový poplatek budou provázet stejné neduhy, jakými trpí ty stávající. Jde hlavně o malou efektivitu výběru. V centru Prahy se jen přes Airbnb a HomeAway pronajímá zhruba 3500 bytů. K placení rekreačního poplatku se ovšem podle údajů prvního pražského obvodu přihlásilo jen 787 poplatníků. Celkově Praha 1 na rekreačním poplatku vybere necelých 12 milionů korun za rok. Ačkoliv po osvětě, kterou město i daňová správa v posledních letech krátkodobým pronájmům věnují, vzrostl oproti roku 2017 počet poplatníků zhruba o třetinu, stále je platí jen zhruba čtvrtina pražských pronajímatelů.
Platit bude Airbnb
To je také jeden z důvodů, proč by zákonodárci odpovědnost za výběr poplatků chtěli přenést z hostitelů na internetové platformy, na nichž se byty a pokoje inzerují. Počítá s tím pozměňovací návrh, který k zákonu o místních poplatcích předložil poslanec pirátské strany Jakub Michálek. "Plán je takový, že platforma vybere poplatek místo ubytovatele a jednou za čtvrt roku ho pošle obci," přibližuje detaily Michálek. To by podle propočtů strany mělo jen v Praze přinést 120 milionů korun ročně.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později